Hlavní navigace

PMI v tuzemském průmyslu premiantem nejen ve středoevropském regionu

1. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ačkoli celkový PMI indikátor v únoru klesl, průzkum hlísí o tuzemském zpracovatelském průmyslu dobré zprávy.

Průzkum PMI hlásí ohledně tuzemského zpracovatelského průmyslu dobré zprávy, a to i navzdory tomu, že celkový PMI indikátor v únoru klesl.

Na úrovni 55,5 je PMI indikátor v tuzemském zpracovatelském průmyslu premiantem nejen ve středoevropském regionu, ale také v porovnání s eurozónou.

Ačkoliv v únoru zpomalilo v tuzemském zpracovatelském sektoru tempo růstu objednávek, tak růst průmyslových objednávek zůstává z historického pohledu i nadále silný, což je pozitivní signál pro výkon tuzemského průmyslu v dalších měsících.

Příjemně překvapily výsledky z Maďarska a Polska: indikátor PMI v obou případech vzrostl a signalizuje tak zrychlení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu. Skvělou zprávou je, že v obou ekonomikách dle průzkumu PMI zrychlil růst průmyslových objednávek.

Střední Evropa tak i nadále hlásí dobrou formu zpracovatelského průmyslu, nicméně pokud se nezačne zlepšovat situace ve zpracovatelském sektoru eurozóny, tak ani středoevropský region neunikne ze stínu pomalejšího růstu průmyslových objednávek v eurozóně a obecně zhoršujícího se vnějšího prostředí.

skoleni_13_10

Indikátor PMI, jenž mapuje aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v únoru sice klesl ze svého šestiměsíčního maxima, ovšem pokles na úroveň 55,5 byl finančními trhy očekáván. Především ale lze konstatovat, že na úrovni 55,5 indikátor PMI signalizuje, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu i nadále roste velmi svižným tempem. I nadále zdravě rostou nové průmyslové objednávky, což znamená, že tuzemští průmyslový výrobci budou mít dostatek práce i v nejbližších měsících.

Pro připomenutí: aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v únoru dle průzkumu zpomalila svůj růst a totéž platí o růstu objednávek ve zpracovatelském sektoru eurozóny. Pro další měsíce bude klíčové, zda průmyslová aktivita v eurozóně opět nabere dech: pokud se vývoj v eurozóně bude i nadále ubírat ve směru jen pozvolného růstu průmyslové výroby a objednávek, tak stínu tohoto nepříznivého vývoje neuteče ani průmysl ve středoevropském regionu a ke zpomalení růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru by následně došlo i zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).