Hlavní navigace

PMI potvrdí dobrý vstup eurozóny do nového roku

24. 1. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
PMI za celou eurozónu zakončil loňský rok na nejvyšší úrovni od května 2011. Dobré výsledky by si s sebou měl přenést i do letošního roku.

Americká data dnes přinesou mírné zklamání, když by prodeje stávajících nemovitostí měly mírně klesnout ze svého dlouhodobého maxima. Naopak velmi dobrá čísla bychom měli zaznamenat z eurozóny, kde si PMI do nového roku převádějí své velmi slušné hodnoty z roku 2016. V Evropě se navíc dočkáme dvou důležitých soudních rozhodnutí. Ve Velké Británii vrchní soud rozhodne, jestli vláda skutečně musí s parlamentem konzultovat spuštění článku 50. V Itálii ústavní soud vydá stanovisko k platnosti nového volebního zákona. 

Evropská PMI potěší, americké statistiky zklamou

PMI za celou eurozónu zakončil loňský rok na nejvyšší úrovni od května 2011. Dobré výsledky by si s sebou měl přenést i do letošního roku. Směrem k vyšším hodnotám by kompozitní PMI podle ekonomů SG měly táhnout kompozitní indexy ve Francii, Španělsku a Itálii. Německý PMI by si naopak měl mírně pohoršit. To by mohlo být i předzvěstí pro další vývoj PMI v ostatních zemích eurozóny. V následujících měsících totiž očekáváme zhoršování nálady kvůli zvyšujícím se cenám a politické nejistotě. Lednový PMI by měl být v souladu s půlprocentním růstem HDP v eurozóně, nicméně první měsíce v daném čtvrtletí mají tendenci ukazovat růžovější obrázek než ty následující.

Dvě důležitá soudní rozhodnutí budou zveřejněna v Evropě. Vrchní soud ve Velké Británii zváží odvolání britské vlády, která podle soudu nižší úrovně musí konzultovat spuštění článku 50 o vystoupení z EU s parlamentem. V Itálii ústavní soud rozhodne o novém volebním zákoně. Přesto, že detaily zatím neznáme, očekáváme, že úpravy zákona zaberou minimálně několik měsíců.

V listopadu se prodeje stávajících nemovitostí v USA dostaly na svou nejvyšší hodnotu od února 2007. Očekáváme, že v prosinci by svůj tříměsíční nepřetržitý růst měly mírně korigovat. To napovídá statistika nedokončených prodejů.

Euro si drží své letošní zisky

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v lednu podle předběžného odhadu Evropské komise drobně vylepšila. Její zvýšení však mírně zaostává za odhady analytiků. Za zlepšením by mohla stát lepší ekonomická výkonnost ekonomik EMU na přelomu roku. Ta se totiž překlápí do snižování nezaměstnanosti a počínajícího růstu mezd.

Euro včera pokračovalo v posilování, které s drobnými výkyvy probíhá od začátku letošního roku. Dnes ráno se kurz společné evropské měny proti dolaru pohybuje kolem 1,075 USD/EUR.

Inflace by mohla začít nahlodávat spotřebitelskou důvěru

Důvěra v ekonomiku v prosinci klesla kvůli mírnému zhoršení nálady podnikatelů. Snížení důvěry šlo napříč sektory, když nejvýraznější bylo ve stavebnictví. Naproti tomu ve službách se nálada držela na stejné úrovni jako v listopadu. Podnikatelskou důvěru nyní budou ovlivňovat dva protichůdné faktory. Snižovat ji bude politická nejistota v zemích eurozóny, zvyšovat naopak znovunabytá schopnost tvořit ceny, když inflace začíná konečně zrychlovat. Spotřebitelská důvěra by se měla držet vysoko, protože růst mezd akceleruje a nezaměstnanost se drží na rekordně nízkých hodnotách. Jedinou brzdu tak představují právě rostoucí ceny.

Zasedání maďarské centrální banky by nemělo přinést výrazná překvapení. Všichni analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že bankovní rada ponechá svou klíčovou sazbu beze změny na 0,9 %.  

skoleni_29_6

Zlotý s forintem začaly týden mírným oslabením

Začátek týdne nepřinesl ve středoevropském regionu žádná důležitá data. Dvě mediální vystoupení odcházejícího člena bankovní rady ČNB Lubomíra Lízala potvrdila, že patřil ke stoupencům zavedení záporných sazeb. S jeho odchodem z bankovní rady se tamní menšina podporující záporné sazby pravděpodobně ještě scvrkne. Další nové informace jeho vystoupení nepřinesla. Guvernér Rusnok v rozhovoru pro idnes.cz potvrdil, že se blíží konec kurzového závazku. Zopakoval, že konec kurzového závazku očekává kolem poloviny letošního roku. My se domníváme, že se bankovní rada rozhodne závazek ukončit o něco dříve, tedy již v průběhu druhého čtvrtletí. Podle názoru guvernéra bude inflace i po konci tohoto opatření mírně přestřelovat inflační cíl. Z tolerančního pásma plus mínus jeden procentní bod kolem 2 % by se však dostat neměla.

Kurz české koruny se i včera držel v těsné blízkosti kurzového závazku. Dvanáctiměsíční forwardový kurz pokračoval ve své normalizaci, když se jeho nabídková kotace posunula na úroveň 26,71 CZK/EUR. Regionální protějšky koruny včera měly tendenci oslabovat. Maďarský forint ztratil čtvrt procenta a ráno se obchoduje za 310,4 HUF/EUR. Polský zlotý si pohoršil pouze nepatrně a jeho kurz proti euru zůstává kolem 4,375 PLN/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).