Hlavní navigace

Plnění státního rozpočtu v červnu napravilo dosavadní matný dojem

1. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Státní rozpočet se ke konci června dostal do přebytku 22,6 miliardy korun, když v květnu byl ve schodku 22,1 miliardy korun.

Loni v červnu byl v přebytku 1,5 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší výsledek hospodaření od vzniku ČR. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Dnešní data k plnění rozpočtu do značné míry napravují matný dojem, který zatím každý měsíc od počátku letošního roku vyvolávala. V červnu vykázalo plnění rozpočtu letos poprvé meziročně lepší výsledek. 

Červnová čísla tak „berou vítr z plachet“ těm kritikům ministerstva financí, kteří upozorňovali na zhoršování výběru daní. Zdá se, že meziročně horší výsledky byly v předchozích měsících opravdu způsobeny několika přechodnými vlivy, které postupně utichají. 

 uplatnovani-dph-v-roce2021

Zatím je však předčasné konstatovat jakékoli zřetelnější zlepšování výběru daní jako takového – a to i po přihlédnutí k tomu, že červnová data za plnění rozpočtu letos vykazují lepší výsledek než srovnatelné údaje z předkrizových let 2005 až 2007. Lepší letošní výsledek plnění rozpočtu lze zatím cele vysvětlit zlepšeným čerpáním prostředků z fondů Evropské unie (meziroční nárůst o 49 miliard korun) a současným solidním výkonem české ekonomiky, která během prvního čtvrtletí zvýšila svůj výkon o čtyři procenta. 

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).