Hlavní navigace

Názor k článku Platí ještě úsloví "kdo šetří, má za tři"? od cml11 - Ono jde spíš o to, že spořením odkládáte...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 4. 2009 8:24

    cml11 (neregistrovaný)
    Ono jde spíš o to, že spořením odkládáte část dnešní spotřeby na později, takže spíš vyrovnáváte křivku své životní úrovně.

    Příklad: žijete s manželkou do 80 let, máte dvě děti a do důchodu jdete v 65. Výdělečně činný jste tedy v rozmezí cca 25-65 let, tedy 40 let. Jako dítě vás do 25 let zaopatřovaly rodiče, vy budete z aktivního příjmu 25 let zase zaopatřovat své děti. Zbylých 15 let do důchodu se budete muset zabezpečit na svých průměrných 15 let v důchodu, kdy byste jinak ze státního sotva vyšel. Celou činnou dobu bylo tedy potřeba část svého příjmu obětovat za účelem zabezpečení dětí a svého důchodu.

    Kdybyste byl dostatečně sobecký a bezstarostný, mohl byste nemít děti a na důchod nespořit. Měl byste tak podstatně vyšší životní úroveň těch 40 let v činném věku, ale o to větší by byl pád v důchodovém, kdy nejen že byste padal z větší výšky, ale také hloub. Navíc by po vás nezůstal nikdo kdo by opět odváděl peníze do státní kasy. Pokud by byl důchodový systém částečně závislý na výdělku vašich dětí (což již v návrzích problesklo a je to nanejvýš dobrý princip), tak byste měl přiznaný státní důchod také menší než v prvním případě.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).