Hlavní navigace

Platební karty Maestro a VPay končí. Nahradí je Mastercard Debit a Visa Debit

28. 3. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Redakce
Od poloviny roku 2023 se přestanou vydávat platební karty Maestro a VPay. Tento kartový brand však končí jenom v Evropě. Karty Maestro existují 32 let, VPay pak 16 let.

Platební karty Maestro a VPay končí svoji éru. Oficiální začátek konec přijde 1. 7. 2023, od tohoto data se již nebudou vydávat karty Maestro. Visa přesný konec karet VPay nesdělila, ale kartoví procesoři potvrzují, že tak nastane rovněž během letních měsíců.

Samotné zahraniční banky již platební karty VPay nevydávají (v Česku se karty VPay ani nevydávaly, jen na Slovensku.) Ve Švýcarsku banky přešly na Visa Debit již v roce 2021.

Stávající platební karty s logem Maestro a VPay nadále budou aktivní, ale maximálně do konce roku 2027, poté jejich platnost definitivně skončí.

Vzor platební karty VPay. (2020)

Vzor platební karty VPay. (2020)

Autor: Visa Inc.
Vzor platební karty Maestro. (2023)

Vzor platební karty Maestro. (2023)

Autor: Mastercard International Incorporated

Změna jen v Evropě

Nejde přitom o novinku, kartová schémata Mastercard a Visa, jimž značky patří, jejich konec oznámily již před dvěma lety. Nyní se však přiblížilo jejich konečné datum a už i české banky informují své držitele karet, že jejich karty už nebudou obnoveny.

Platební karty Maestro končí jen v Evropě, mimo Evropu se nadále vydávat budou. Platební karty VPay naproti tomu byly vždy výhradně evropské. Mimo Evropu s nimi nešlo zaplatit a ani je nebylo možné mimo Evropu (resp. evropská zámořská území) získat. Výjimkou jsou některá turistická místa v Izraeli a Turecku, kde se karty VPay akceptují.

V České republice se používaly pouze karty Maestro, ale karty VPay jsou stále velmi oblíbené v Itálii a Německu. Primárně se vydávají k eurovým účtům. Mimochodem, v rakouských Alpách jste ještě donedávna v některých místech mohli zaplatit jenom kartami Maestro, přitom šlo často o velmi navštěvovaná turistická zařízení. Důvodem byly velmi nízké marže při akceptaci elektronických karet Maestro a VPay, obchodníci je proto preferovali.

Konec tomu udělala regulace mezibankovních poplatků, díky níž došlo k odstranění bariéry pro akceptaci spotřebitelských karet.

Českých zákazníků se tato změna nijak zásadně nedotkne, jen při obnově karty dostanete kartu s jiným logem. Problém je to ale zvláště pro německý trh, kde fungují karty vnitřní německé sítě girocard (EURO Kartensysteme GmbH) s co-brandem Maestro/VPay. Tamní banky tak musí hledat řešení, jaké kartové schéma zákazníkům nabídnou.

Autor: Dalibor Z. Chvátal
Co-brandová debetní karta Mastercard girocard od německé Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. Nahradila původní karty Maestro/VPay. (03/2023)

Co-brandová debetní karta Mastercard girocard od německé Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. Nahradila původní karty Maestro/VPay. (03/2023)

Autor: Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien

Vznikly kvůli lepší bezpečnosti

Karty Maestro a VPay mají jednoho společného jmenovatele: bezpečnost. Obě vznikly primárně pro bezpečné platby kartou, které měly snížit počet podvodů na nulu. A proto obě karty vždy vyžadovaly při transakcích PIN, a pokud nedošlo k online autorizaci, transakce byla automaticky zamítnuta, i když jste na účtu měli miliony.

Značka Maestro vznikla v roce 1991. Jedny z prvních platebních karet v Česku měly na sobě logo právě Maestro a zezadu ještě logo bankomatové sítě Cirrus, kterou společnost Mastercard získala v roce 1985.

Logo bankomatové sítě Cirrus (1985) a logo první online debetní sítě Maestro (1991).

Logo bankomatové sítě Cirrus (1985) a logo první online debetní sítě Maestro (1991).

Autor: Mastercard International Incorporated

Visa se pak chlubí, že od 1. 1. 2007, kdy začala vydávat karty VPay, nedošlo k žádnému skimmingu karet VPay. To je logické, protože karty VPay magnetický proužek používají jen k otevírání dveří do banky nebo k tisku výpisů z účtů. Při platbě kartou nebo výběru z bankomatu je vždy nutné použít PIN a transakce se vždy provádí přes čip.

Jenže zatímco karty VPay byly 100% elektronické a transakce bez čipu a PINu nebylo možné provést, karty Maestro měly i aktivní magnetický proužek kvůli mezinárodní kompatibilitě. Takže mimo Evropu, kde je striktní pravidlo „PIN a čip“, bylo možné platit i přes magnetický proužek s využitím podpisu na zadní straně karty, což zvyšovalo riziko zneužití a skimmingu.

Logo VPay pro ryze elektronické platební karty vydávané v Evropě. (1991)

Logo VPay pro ryze elektronické platební karty vydávané v Evropě. (1991)

Autor: Visa Inc.

Pokrok nezastavíš

Tím, jak se platební karty čím dál více přelévají do digitálního světa, a s ním i samotné obchodování, narážejí brandy Maestro a VPay na své limity. Obě karty totiž byly primárně stvořeny pro platby ve fyzickém světě. Takže s elektronickou kartou VPay na internetu nezaplatíte a s kartou Maestro jsou občas také problémy. Už třeba jen proto, že Maestro může mít až 19 číslic (standardní karty mají max. 16 číslic), což působí problémy v některých online systémech.

Jak se změní typ karty

  • Maestro → Mastercard Debit
  • VPay → Visa Debit

Vydavatelé karet Maestro a VPay nemají povinnost vás automaticky převést na nový typ karty. Mohou vám jen oznámit, že tento typ karet končí a s koncem platnosti vaší karty pak je na vás, jaký typ platební karty si vyberete z nabídky vydavatele, resp. banky.

Vzor debetní karty Visa Classic Debit. (2023)

Vzor debetní karty Visa Classic Debit. (2023)

Autor: Visa Inc.

Mastercard Standard Debit

Autor: Mastercard International Incorporated

Hlavní výhody změn

  • Přístup k širší síti akceptace maloobchodních karet po celém světě. Mastercard je přijímána na mnohem více místech než Maestro, s kartou VPay šlo zaplatit jen v Evropě, Visa Debit je přijímána celosvětově.
  • Můžete si nastavit opakované platby kartou, což u karet Maestro a VPay nejde (např. předplatné).
  • Lze používat předautorizaci plateb, typicky u autopůjčoven, rezervací hotelů, taxíků apod. Opět to u karet Maestro a VPay nejde.
  • Věrnostní programy pro držitele karet Mastercard a Visa.
  • Ochrana nákupu (chargeback). U karet Maestro a VPay bez ochrany, protože se platby vždy neodvolatelně potvrzují PINem.

V České republice platební karty Maestro vydávají už jen dvě banky. Česká spořitelna vydává předplacenou kartu Maestro pro soukromé osoby, podnikatele i firmy. Fio banka pak vydává kartu Maestro k běžnému účtu. Fio banka své klienty informovala, že k 27. 3. 2023 vydávání karet Maestro ukončuje. Již vydané karty platí do konce platnosti, poté se držitel karty sám musí rozhodnout, zda si od Fio banky vezme kartu Mastercard, nebo Visa.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).