Hlavní navigace

Názor k článku Platby do zahraničí: připravte se na tučné bankovní poplatky od Patrik Chrz - Dovolil bych si informace v článku trochu upřesnit....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 11. 2016 8:27

  Patrik Chrz

  Dovolil bych si informace v článku trochu upřesnit. Místo "zahraničních plateb" bych doporučil používat spíše terminologii "ostatní zahraniční platby", protože i europlatby jsou zahraničními platbami.

  Naprosto zásadním nedostatkem je ale nerozližování "OUR" a "SHA" plateb. Částky uvedené v článku u odchozích plateb jsou typu "SHA", tedy že odesilatel platby platí pouze poplatky své banky, příjemce ale zaplatí další poplatek za příchozí platbu, který může být ve stejné výši, ale dokonce i mnohem vyšší. Přestože v obchodním styku je typ SHA platby brán jako standard (SEPA platby ani jinak poslat nejdou), doporučuji si to předem s příjemcem platby dohodnout, protože se klidně může stát, že když budete posílat do Chorvatska zálohu za apartmán, tak vám příjemce napíše, že neobdržel celou částku a chce doplatit zbytek (vy tak budete posílat znovu a zaplatíte nové poplatky). Případně zaplatíte převodem pokutu maďarské policii a při příští návštěvě se dozvíte, že vůči Vám eviduje dluh.

  Zpravidla mají banky v ceníku, že u OUR plateb zaplatíte poplatek jako u SHA platby plus "výlohy zahraničních bank", které mohou jít i do tisíců korun (dle částky, dle toho, přes kolik korespondenčních bank platba jde). Proto je dobré, pokud některá banka nabízí OUR platbu za paušál, např. FIO, která má za "mezinárodní platbu v jiné měně než EUR" v režimu OUR poplatek 500 Kč.

  Také je dobré upozornit na to, že ceníky bank nejsou "vytesané do kamene". Pro ty, kdo posílají často a velké částky lze uzavřít dohodu s dealingovým oddělením a dohodnout si nejen lepší kurzy, ale i nižší (klidně i nulové) poplatky.

  Každopádně pro malé i velké platby téměř vždy vychází výhodněji devizové společnosti http://trhy.mesec.cz/clanky/prisnejsi-podminky-procistily-trh-devizovych-spolecnosti-nektere-neprezily/?_ga=1.39623075.1030533139.1470721704 než banky. Nižší poplatky, lepší kurzy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).