Hlavní navigace

Plány Donald Trumpa na omezení regulace finančního sektoru pomohly akciím nahoru

Autor: Depositphotos
Miroslav Frayer

Hlavním motorem jsou i zde akcie finančních domů, které globálně pozitivně reagují na plány Donalda Trumpa omezit regulaci tohoto sektoru.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

ČEZ by mohl dostat za bulharská aktiva až 400 mil. EUR.

Západoevropské akcie zahájí nový týden smíšeně.

Z dnešních makroekonomických ukazatelů stojí za pozornost pouze ráno zveřejněné německé tovární objednávky, které výrazně předčily očekávání analytiků. Ze Spojených států se ničeho zajímavého na začátku týdne nedočkáme. V jeho průběhu budou investoři na starém kontinentě sledovat data o vývoji průmyslové produkce v největších evropských ekonomikách. Druhý týden v měsíci obecně nenabízí příliš důležitých údajů v USA. Výjimkou jsou obchodní bilance nebo spotřebitelská důvěra michiganské univerzity.

Výsledková sezóna si dnes vybírá spíše oddechový čas, když výsledky zveřejní pouze několik amerických a evropských společností. Mezi ně patří například irská aerolinka Ryanair, italský operátor Telecom Italia či americký filmový producent Twenty-First Century nebo výrobce počítačových her Hasbro.

Obchodování na zámořských trzích

Závěr uplynulého týdne patřil v zámoří především finančním titulům, které si připsaly dvě procenta a přispěly tak značně k růstu celého indexu S&P 500, který si polepšil o 0,7 % a dostal se tak na dosah svého historického maxima z konce ledna. Index 500 největších amerických společností tak vymazal ztráty z celého týdne a celkově zakončil v minimálním zisku 0,1 %. Průmyslový index Dow Jones ztratil za posledních pět seancí jednu desetinu procenta, ale udržel se nad psychologickou hranicí 20.000 bodů. V minulém týdnu se dařilo především firmám s malou tržní kapitalizací, jejichž index Russell 200 vzrostl o 0,5 %. Páteční růst akciových titulů podpořila i tvorba nových pracovních míst, která výrazně předčila očekávání trhu.

V nákupu akcií neotáleli na začátku nového týdne ani asijští investoři a s výjimkou australského trhu rostou všechny burzy. Hlavním motorem jsou i zde akcie finančních domů, které globálně pozitivně reagují na plány Donalda Trumpa omezit regulaci tohoto sektoru. Banky v Japonsku pak také profitují z výsledkové sezóny, která ukazuje na jejich vysoký zisk díky globálně rostoucím výnosům a zvýšené volatilitě po amerických prezidentských volbách. Zisky jednotlivých akciových indexů však nejsou příliš vysoké, když se pohybují maximálně do 0,9 % jako v případě tajwanského trhu.

diners_2.3.

ČEZ

Energetická společnost již na konci ledna informovala v tiskové zprávě o tom, že zvažuje prodej bulharských aktiv a že o koupi projevilo zájem několik investorů. ČEZ provozuje v zemi distribuční a prodejní společnost a zároveň je pod jeho křídly i uhelná elektrárna Varna. Ta ale kvůli neplnění ekologických předpisů nyní stojí. Agentura Bloomberg v pátek uvedla, že cena těchto aktiv by se mohla vyšplhat zhruba na 400 mil. EUR.

Kroky vedoucí k prodeji těchto aktiv lze vzhledem k dlouhodobým sporům s regulátorem a v současnosti vedeným arbitrážním řízením vnímat za pozitivní. Na druhou stranu možná získaná částka z prodeje je výrazně nižší, než ČEZ v této zemi investoval. Otázkou rovněž zůstává, kolik se společnosti podaří získat ze zmíněné arbitráže. Zprávu vnímáme neutrálně pro cenu akcií.

Našli jste v článku chybu?