Plánujete dovolenou na elektrokole? 4 tipy, které je dobré znát

3. 6. 2025
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Co je potřeba ohlídat, pokud chcete převážet elektrokolo autem, za jakých podmínek vám ho vezmou do vlaku a jak se to má s pojištěním?

Pokud vás pro letošek láká aktivní dovolená a rádi byste si s sebou vzali elektrokolo, projděte si několik tipů, kterém vám můžou přijít před cestou vhod.

Do letadla zákaz

Moře, slunce a kolo zní možná jako ideální kombinace. Pokud by vás ale lákala destinace dostupná pouze letadlem, s převozem vlastního elektrokola se bohužel musíte rozloučit – letecké společnosti elektrokola nepřepravují. Důvodem je baterie, která je považována za rizikový předmět.

Převoz autem? Zkontrolujte nosnost

Jestliže se za hranice chystáte vlastním vozem, hodí se dobře vybrat nosič, na který kola upevníte. Pro přepravu elektrokol jsou obecně vhodnější zadní nosiče. Vzhledem k vyšší hmotnosti elektrokol (kolem 25 kg), nemusí být střešní nosič vzhledem k menší nosnosti dostačující. Střešní nosiče mívají omezenou nosnost, kterou elektrokola se svou vyšší hmotností skoro jistě překročí. Zdravé to není ani pro samotnou střechu auta a jeho podélné střešní nosiče – hagusy sloužící k uchycení nosičů kol. A do třetice platí, že i vyšší lidé mívají problém dostat kolo na střechu, radí e-biker a ambasador Bosch eBike Systems Richard Gasperotti.

I u zadního nosiče si ale pohlídejte nosnost, obzvlášť pokud převážíte elektrokol vícero. S dodržením limitu může pomoci, pokud vyndáte baterku a převezete ji uvnitř auta. Ale pozor: baterku raději dlouho nenechávejte v zaparkovaném autě, na které praží slunce. Hrozí, že byste si ji poškodili.

Vlakem? U každého dopravce jinak

Kdo nechce jet vlastním autem, může využít vlak. Jen je potřeba ohlídat podmínky, které pro přepravu kol a tedy i elektrokol, mají jednotliví dopravci.

České dráhy

Ve vlacích označených symbolem kola můžete svoje elektrokolo přepravovat jako spoluzavazadlo – kolo si sami naložíte i vyložíte a necháte v označeném prostoru. Může se vám ale stát, že kapacita pro přepravu kol bude v daném spoji vyčerpaná.

Bezpečnější variantou je místo pro kolo rezervovat. To lze ovšem jen u spojů označených symbolem kola v kroužku. Pozor: pokud je u vašeho spoje symbol kola v obdélníku, je rezervace místa pro kolo povinná.

Ve vlacích označených symbolem kufr je možné naložit kolo s pomocí průvodčího do zvláštního prostoru pro přepravu kol.

Cena za přepravu kola závisí na počtu ujetých kilometrů.

RegioJet

RegioJet umožňuje přepravu elektrokol pouze ve vozech 2. třídy ve vlacích kategorie R, za poplatek 50 Kč. Místo pro převoz kola si ovšem musíte předem zarezervovat – v sekci Doplňkové služby při rezervaci jízdenky. Počítejte s tím, že kapacita pro umístění kol ve voze je omezená. Ve vlacích kategorie RJ nelze kola převážet vůbec.

Leo Express

Leo Express přepravuje kola za 49 Kč, do jednoho vlaku se ovšem vejdou pouze 4 kola – zda je v daném spoji ještě místo, zjistíte během rezervace jízdenky. Nadto je třeba počítat také s omezením, pokud jde o rozměry kola.

Délka velkého kola musí být max. 180 cm nebo 150 cm, v obou případech max. 60 cm od středu kola po řídítka za předpokladu, že celková délka řídítek je 70 cm. Váha kola nesmí přesáhnout 23 kg, což může být v případě některých elektrokol problém.

Výhodou dopravce jsou naopak nízkopodlažní spoje.

Arriva

Elektrokola vám přepraví také Arriva, i zde je ale kapacita omezená. Jízdenku pro kolo si lze zakoupit v e-shopu Arriva, cena závisí na délce vaší cesty.

Elektrokolo a pojištění

Cestování s kolem s sebou samozřejmě nese také riziko toho, že vám ho nějaký nenechavec ukradne. Tomu se samozřejmě většina z nás snaží předejít vhodným zabezpečením. 

Školení pro účetní - podzimní novinky

Když už ale na krádež dojde, může být výhodou, jestliže jste měli kolo pojištěné. Pojistka navíc kryje i další rizika. Podrobně jsme se tématu věnovali v článku: Pojištění kol a elektrokol: Kde ho sjednat a na co si dát pozor?

Pokud jde o povinné ručení, řešit ho nemusíte, pokud máte klasické elektrokolo s maximální rychlostí do 25 km/h. Pokud ale vaše elektrokolo spadá do kategorie S-Pedelec, tedy dosahuje rychlosti až 45 km/h, může spadat do kategorie motorová vozidla. Pak je nutné si zjistit, jaká pravidla pro jeho provozování v dané zemi platí. V Česku pro S-Pedelec není povinné ručení třeba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).