Hlavní navigace

Pitná voda jako součást portfolia drobných investorů?!

Petr Novotný

Statistika je neúprosná. Pitná voda se stává vzácností. Poptávka po pitné vodě se za posledních 30 let ztrojnásobila. Celkové množství vody, které je k dispozici, se ale za tu dobu snížilo o 40 procent.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Chmurná čísla tím ale nekončí. Dva z pěti obyvatel naší planety se potýkají s nedostatkem pitné vody. Největší těžkosti s kvalitou a dostupností této „životodárné tekutiny“ mají tradičně v zemích třetího světa – především v Africe. V příštích desetiletích se tento problém ale citelně dotkne i průmyslově nejvyspělejších zemí světa.

Konzumenti pitné vody

Novotný Voda - konzumenti

Zdroj: UNESCO

Nahoru, nahoru, nahoru…

I když cena zůstává ve vyspělých zemích regulována, přesto každým rokem roste. Ve Spojených státech se zvýšila v posledních 25 letech v průměru o 7 % ročně. V Česku, kde byla až do roku 1989 voda dotována státem, je cenový skok rapidnější: z 50 haléřů na dnešních v průměru 50 korun* za metr krychlový. Kvalita vody, její dostupnost a spory ohledně vodních zdrojů se budou nejspíš jenom zhoršovat. K tomu se přidají ještě další proměnné, jako je růst cen chemikálií nebo energií potřebných pro její úpravu a distribuci. Existuje proto jen jeden směr pro ceny pitné vody, a to nahoru.

Spotřeba vody ve světě 1900– 2025 (v miliardách m3 za rok)

Novotný Voda - spotřeba

Zdroj: UNESCO

 dan_z_prijmu

Cesta k vodě

Vodu však v kurzovním lístku komoditních burz nehledejte. Tak politicky citlivé komoditě si žádná vláda na světě netroufne dát povolení k obchodování. Nabízí se však možnost, jak tento handicap může i drobný investor překonat a zařadit tento typ investice do svého portfolia. „Cestu k vodě“ představují specializované indexové fondy a investiční certifikáty. Jejich výkonnost je většinou navázána na koš společností, které podnikají ve vodohospodárenském průmyslu. Ve „vodním byznysu“ najdeme společnosti, které se starají o distribuci a čistění vody, technologické firmy a třeba také firmy, které nabízejí balenou vodu. Nejznámější indexy těchto společností dlouhodobě překonávají výkonnost akciových trhů a jen loni zhodnotily v průměru o 30 %.

„Vodní investice”

Investiční certifikáty
Název Emitent
WOWAX Index Societe Generale
Total Return Water ABN Amro
S&P Global Water Index Goldman Sachs
Indexové (ETF) a podílové fondy
Název Emitent
Fond vodního bohatství 2 ČSOB
Palisades Water Index-ETF PowerShares
S&P Global Water-ETF Claymore

* vodné a stočné

Anketa

Kupujete balenou vodu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).