Hlavní navigace

Pesimismus uvnitř EMU polevuje: index Ifo roste, ECB bere na milost řecké vládní dluhopisy

20. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské akciové trhy včera ukázaly, že jim předvánoční čas svědčí, když vystoupaly na 18-ti měsíční maxima.

Evropský akciový optimismus tentokrát nespadl z nebe, když mu napomohly dvě důležité zprávy, které jsou z pohledu fundamentů ekonomiky eurozóny známkou toho, že se situace zvolna zlepšuje.

První předvánoční impuls přišel včera z Německa, kde došlo k vylepšení klíčového indexu podnikatelské nálady Ifo. Nejenže se v prosinci vylepšil celkový index, ale podstatné je, že se již čtvrtý měsíc v řadě vylepšují očekávání podnikatelů. To signalizuje, že minimálně první polovina roku 2013 by nakonec nemusela být v Německu tak zlá. V řeči čísel by to pak mohlo znamenat, že ekonomika eurozóny by mohla v roce 2013 spíše stagnovat, než upadnout do regulérní recese, tak jak s tím například počítá ECB.

Účto_tip_změny21

Druhým pozitivním momentem, který zřetelně indikuje, že se situace na periferních trzích dluhopisů stále více normalizuje, bylo oznámení ECB, že opět začne přijímat řecké vládní dluhopisy jako kolaterál do svých repo operací.

V praxi to bude znamenat, že řecké (komerční) banky opět získají přístup k levné likviditě od ECB, který ztratily v červenci tohoto roku. Nové rozhodnutí ECB vytvoří ještě větší prostor pro pokles rizikových marží u řeckého vládního dluhopisu, přičemž pozitivně by takový tržní pohyb měly pocítit i další trhy dluhopisů na periferii eurozóny. V konečném důsledku by tak mělo dojít k ještě většímu rozvolnění finančních podmínek uvnitř eurozóny (skrze pokles kreditního rizika) a to je ona hlavní dobrá zpráva pro růst a pochopitelně akciové trhy…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).