Hlavní navigace

Pesimismus na evropských trzích dále převládá

23. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V minulých dnech jsme se na tomto místě několikrát pozastavovali nad bezmezným optimismem, který ovládl v průběhu července trhy, zvláště ty evropské.

Jako by dluhová krize již byla, alespoň na dlouhou dobu, zažehnána. Ne, krize zažehnána není a investoři si to od pátku opět začali ve větším uvědomovat. Evropské akcie v pátek oslabily o dvě procenta a v poklesu pokračují i na prahu nového týdne. Výnosy španělských státních dluhopisů jsou znovu na rekordech (10y bond téměř 7,4%), naopak výnosy německých bondů na historických minimech.

Již minimálně dva španělské regiony, Valencia a Murcia, přiznaly, že potřebují finanční pomoc centrální vlády. Místní média spekulují o tom, že minimálně půltucet regionů (tedy cca třetina) bude muset využít bailoutu, včetně velkého Katalánska. Navíc také v Řecku bude týden horko a to nejen kvůli letnímu počasí. Do Atén se vrací „troika“, která jen stěží může shledat něco jiného než to, že řecká vláda není schopna plnit kroky, ke kterým se zavávala v rámci finanční pomoci. Německý tisk navíc spekuluje o tom, že MMF již není ochoten podílet se na případné další pomoci této evropské zemi.

Asijské trhy začaly nový týden negativně, pod vlivem obnovené nervozity z evropského vývoje. Většina místních indexů oslabila o jedno až dvě procenta a navázala tak na páteční vývoj v Evropě a USA. Na Starém kontinentu začíná obchodní den dalším poklesem, německý index DAX –1%.

skoleni_27_5

Zatímco v USA má za sebou pololetní výsledky již minimálně čtvrtina firem, v Evropě začíná výsledková sezóna tradičně pomaleji. Z dosavadních dnešních ranních výsledků stojí za pozornost snad čísla společnosti Philips. Firma reportovala tržby 5,89 mld. EUR vs. očekávání trhu 5,58 mld. EUR, čistý zisk dosáhl 167 mil. EUR místo očekávaných 104 mil. EUR. Obě hlavní čísla jsou tak lepší než co trh očekával a jen potvrzují to, že americké i evropské firmy si zatím s oslabujícím globálním ekonomickým růstem dokážou poradit velmi dobře.

Dnes očekáváme:

  • V eurozóně začne týden z pohledu makrodat spotřebitelská důvěra za červenec (16:00).
  • V USA nás čeká jen index aktivity v průmyslu Chicago Fed (14:30).
  • Na dluhopisovém trhu bude Německo prodávat roční pokladniční poukázky za 3 mld. EUR (11:30), poukázky bude emitovat také Francie (15:00).
  • Hospodářské výsledky dnes představí například McDonald´s (před trhem), Texas Instruments (po trhu), Halliburton.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).