Hlavní navigace

Peníze míří z eurozóny ven

Petr Habiger

Investoři otočili kormidlem o 180° a kapitál namířili z Evropy ven. Hlavní trend je v současnosti z eura do dolaru a dalších zemí „bezpečných“ měn, jako jsou Dánsko nebo Švýcarsko.

Investoři otočili kormidlem o 180° a kapitál namířili z Evropy ven. Hlavní trend je v současnosti z eura do dolaru a dalších zemí „bezpečných“ měn, jako jsou Dánsko nebo Švýcarsko. Společná evropská měna klesla za uplynulých dvanáct měsíců proti americkému dolaru o 20 %. Euro se díky tomuto poklesu dotklo 12letého minima proti USD a zároveň se přiblížilo na dostřel parity. 

Před vypuknutím finanční krize centrální banky v čele s Čínou nakupovaly obrovské objemy dolarů, aby zastavily růst vlastních domácích měn. Po zavedení eura v roce 1999 začaly svoje zdroje diverzifikovat a vrhly se na nákupy eura. Tento stav tak vytvořil dolaru vážnou konkurenci v oblasti rezervní měny. Snaha centrálních bank o diverzifikaci pomohla euru z 90 centů v roce 2000 až na 1,6 dolaru za euro v roce 2008. V posledních letech se však tempo investic do eura mezi centrálními bankami zpomalilo. Podle Mezinárodního měnového fondu (IMF), který sleduje složení rezerv centrálních bank, podíl rezerv držených v eurech dosáhl vrcholu v roce 2009 a činil téměř 28 %. Ve třetím čtvrtletí roku 2014 tento podíl klesl na 22,6 %. 

Evropská centrální banka (ECB) drží úrokové sazby nízko stejně jako FED, ale investory v poslední době láká nakupovat dolar už jen samotné očekávání, že se sazby v USA možná začnou zvyšovat. Tok peněz umocnilo také nové kvantitativní uvolňování od ECB, které donutilo některé centrální banky v Evropě zavést záporné úrokové sazby. Nejvýraznější důsledky kroků ECB jsme mohli pozorovat u menších evropských států. Zářným příkladem toho je Dánsko, jehož centrální banka snížila sazby od začátku roku již čtyřikrát, aby odradila investory od nakupování koruny. 

Kvantitativní uvolňování ECB přichází v době, kdy evropské vlády osekávají rozpočty, což vede k nižšímu počtu emisí vládních bondů. Díky tomu mají investoři menší možnost výběru, kam zaparkovat kapitál, a proto se obrací k Evropě zády a hledají jinde. 

Euro má nyní tedy na „kahánku“. Německá Deutsche Bank předpovídá jeho oslabení do konce roku na 85 amerických centů za euro.

Našli jste v článku chybu?