Hlavní navigace

Peníze stále leží na bankovních účtech, Češi investicím moc nevěří

4. 9. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Termínované vklady už nejsou terno, peníze proto přesouváme na spořicí účty, kde budeme přicházet o peníze. Existuje možnost, jak je vhodně zhodnotit?

Úročení na spořicích účtech se v posledních měsících výrazně nezměnilo. Spořicí účty však při současné situaci nepředstavují prostředek pro dlouhodobé zhodnocování finančních prostředků. Důvodem je inflace, která se nejspíše v příštím roce začne navracet zpátky ke svému 2procentnímu inflačnímu cíli, vaše peníze tak zde budou ztrácet na hodnotě. O výnos vás také připraví 15% daň z příjmů. 

Kdy se spořáky vyplatí? 

Obecně odborníci doporučují mít na spořicích účtech přibližně 3–6 měsíčních mezd tak, abyste dokázali vykrýt možné nenadále výdaje. Často se totiž stane, že když se lepí smůla, lepí se pořádně. Nejdříve se vám například v domácnosti rozbije stará pračka, do toho musíte zaplatit dvěma dětem školu v přírodě, zaplatit vysoký doplatek na energie a za vypadlý zub si dát titanový implantát v ceně 20 000 Kč. Výdaje tedy pořádně narostou. 

Nejvyšší úrokovou sazbu na spořáku vám v současnosti nabídne Sberbank, která vám při vkladu do 300 000 Kč nabídne úrok 1,63 %. Na kompletní přehled nabízených úrokových sazeb se podívejte v našem srovnávači

Termínované vklady už nejsou terno. ČNB je poničila

Spořit můžeme také prostřednictvím termínovaných vkladů, kde jsou výnosy o něco vyšší. Bohužel v posledních měsících došlo k „úrokové destrukci“, kterou z velké části způsobila Česká národní banka. Nikoliv jen tím, že znemožnila podnikat dvěma bývalým největším záložnám, které nabízely značně nadstandardní úrokové sazby jak na spořicích účtech, tak na termínovaných vkladech, ale také přichystala drtivou regulaci, která ukládání peněz v záložnách výrazně znevýhodňuje. Tip: Termínované vklady v bankách: Jaký nabídnou úrok? 

Není tedy divu, že některé záložny hledají způsoby, jak se co nejdříve transformovat na banku. Čtěte více: Creditas ovládl milionář, ze záložny chce banku

Zároveň také dochází k hromadnému odlivu peněz z termínovaných vkladů, které pro Čechy přestávají být atraktivní. Podle statistik České národní banky na vkladech s výpovědní lhůtou měly domácnosti u finančních institucí meziročně o 37 miliard méně. Bohužel, místo toho, aby zdejší lidé využili možnosti výhodnějšího úročení peněz například prostřednictvím investování, raději je většinou přesunuli na spořicí účty, tam měly české domácností uloženo u bank celkem 1,46 bilionu korun, což je meziročně o 146 miliard více. 

Češi se většinou chovají zodpovědně

Zajímavé průzkumy také pravidelně zpracovává ING Bank, která zkoumá, jak dlouho jsou české domácnosti schopny vyžít ze svých úspor. Tento průzkum nám předkládá pozitivní data: domácnosti by ze svých úspor vyžily 3 měsíce a 27 dní, což je o 9 dní více, než tomu bylo na konci letošního 1. čtvrtletí.

I přes mírné sezonní výkyvy si úspory českých domácností dlouhodobě drží rostoucí trend, byť se dynamika růstu mírně přibrzdila. Obdobných výsledků dosahuje i potenciál k vytváření finanční rezervy. Důvodem zpomalení růstu úspor může být oživení tuzemské ekonomiky a s ním spojená ochota Čechů utrácet či investovat více než v minulých letech, komentoval data ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR Libor Vaníček. Potenciál spoření je také vysoký, výrazně se ale liší u skupin podle vzdělání. Potvrzuje se tak, že české domácnosti dbají na to, aby byly připraveny na nenadálé životní situace. 

Zatímco Češi, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání, by měsíčně mohli odkládat až 46 procent příjmů, lidé s maturitou 33 procent a respondenti se základním vzděláním pouze 16 procent.

Potenciál spoření
Autor: ING Bank

Potenciál spoření

Zvýšit svůj potenciál ke spoření není rozhodně na škodu. Doporučili jsme jít proti současnému trendu zvyšování výdajů a naopak se vydat opačnou cestou: podrobit každý rodinný výdaj důkladné kontrole. A přilepšit svému rodinnému rozpočtu i několika stokorunami, například prostřednictvím různých akcí komerčních bank. Čtěte více: Jak osekat výdaje a ušetřit?

Kam tedy vložit peníze? Investování je nutností

Při současné ekonomické situaci také existují atraktivní investice, jejichž souhrn jsme napsali zde: 3 tipy, jak vydělat na růstu ekonomiky.

Zatímco u mnoha národů je investování někdy i národním sportem (například v Číně, kde se angažují i chudí dělníci), v Česku máme k investování negativní postoj. Potvrdil to průzkum společnosti Partners, podle kterého se většina, celkem 48 %, lidí k investování staví negativně. Zatímco mužů je 41 %, žen je dokonce 55 %. Je zajímavé, že 60 % mužů v investování nejen vidí příležitost, ale pokládají ho za nutnost. Je to však škoda, neboť ženy jsou obecně lepšími investorkami a generují vyšší výnosy. Na rozdíl od mužů příliš nespekulují a jednají méně zkratovitě v krizových situacích, jsou schopnější dodržovat investiční cíle. 

Důvodem negativního postoje může být také vývoj na světových akciových trzích: Současné výkyvy na světových burzách důvěru zrovna neposilují, ale výkyvy zkrátka k investování patří. Kdosi s nadsázkou prohlásil, že akciový trh je jediné místo, kde všichni utíkají k východu, když začnou slevy. Při spoření na penzi za 20 či 30 let by klienta krátkodobé kolísání nemělo pálit, uzavřel investiční analytik Partners Aleš Tůma. Pokud se investování bojíme, můžeme zvolit podílové fondy. Jak vybrat ten pravý a o jaké údaje je nutné se zajímat? Více čtěte v článku 5 tipů, jak vybrat vhodný podílový fond. Bohužel váš výnos bude výrazně nižší, než když investujete sami. Čtěte více: Vyplatí se jít do podílového fondu, nebo investovat sám?

Jako další důvod, proč se investování bojíme, si také můžeme uvést vývoj na Pražské burze. Některé společnosti totiž mohly investora připravit o téměř veškeré peníze v případě, že je nakupoval v případě vstupu na burzu. „Prodělat kalhoty“ jste například mohli při nákupu společnosti NWR, developerů ORCO či ECM nebo technologické společnosti KIT DIGITAL. Čtěte více: 5 důvodů, proč je pražská burza na okraji zájmu

Lidé se v investicích příliš nevyznají

Podle již zmiňovaného průzkumu společnosti Partners Financial Services jsou jako nejrizikovější vnímány investice do podílových fondů. Polovina dotázaných je za takové označila. Pětina pak jmenovala investici do nemovitosti pro pronájem a 14 % pak nákup státních dluhopisů.

Ženy přitom vnímají státní dluhopisy jako rizikovější než investice do nemovitosti. Zároveň častěji než muži nedokážou z nabídky vybrat tu nejrizikovější.

Muži chybují více

Která z těchto investic do podílových fondů je obecně nejméně riziková? Na tuto otázku měli lidé z průzkumu odpovědět, když se předtím dozvěděli o typech podílových fondů.

48 % populace vnímá jako nejméně rizikové dluhopisové fondy. Jenže nižší míra rizika je naopak obvykle spojená s fondy peněžního trhu (13 % jmenování). Zatímco akciové fondy jsou špatná odpověď, dluhopisové fondy jsou ve své rizikovosti hodnoceny také nízko a jsou fondům peněžního trhu blíž.

Mezi muži a ženami přitom rozdíl ve správných odpovědích nebyl. Rozdíl byl v četnosti mylných odpovědí. Zatímco muži dali přednost „dluhopisovým fondům“, ženy odpovědi „nevím“. Lze to vysvětlit i tím, že zatímco ženy slovo „nevím“ bez problému použijí, muži raději zvolí chybnou odpověď, než aby se přiznali k nevědomosti. Míra správných odpovědí je stabilně nízká, jen u nejvyšší věkové kategorie (55–60 let) je ještě o něco nižší.

S rostoucím věkem klesá ochota riskovat

Představte si, že máte u sebe 200 000 Kč. Jakou cestu ke zhodnocení byste si vybrali?

  • Varianta 1: možný zisk až 1000 Kč bez možnosti ztráty.
  • Varianta 2: možný zisk až 4000 Kč s možností ztráty až 2000.
  • Varianta 3: možný zisk až 9000 Kč s možností ztráty až 3000.

Mezi muži a ženami byl rozdíl v rámci statistické odchylky, tedy nevýznamný. Přesto se ženy vyjadřovaly častěji směrem k menšímu riziku a menšímu výnosu. S rostoucím věkem respondenta narůstá postupně inklinace k jistému, i když nejmenšímu zisku z investic, a to z 25 % (25–34 let) na 38 % ve věku 55–60 let.

skoleni_29_6

Kterou z uvedených variant investování byste vy osobně zvolil?
Autor: Partners FInancial Services

Kterou z uvedených variant investování byste vy osobně zvolili?

Podle průzkumu jsou muži sebevědomější. Vnímají se jako finančně zodpovědnější, jako ti, kteří v domácnosti mají na starost finance, investice, bankovní produkty. Je pravda, že na ně připadá více investičních produktů (0,63) než na ženy (0,54).

Lidé si navíc myslí, že jsou finančně zodpovědní, a dokonce zodpovědnější ve srovnání s rokem 2013. Přesto 17 % domácností dlouhodobě spíše nevyjde a 10 % lidí deklaruje, že ze svého příjmu neušetří měsíčně ani korunu.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).