Hlavní navigace

Pavel Hadroušek, makléř, Fio, burzovní společnost

9. 1. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývoj klíčových faktorů pro rok 2007.
Návrat do článku „Do jakých akcií investovat v roce 2007?“.

Akciovým trhům se bude v roce 2007 dařit, pokud sazby v USA neporostou a ekonomika USA nezaznamená tzv. hard landing. (Možná nejdůležitější faktor pro příští rok a jazýčkem na vahách bude dolar!) Měl by přitom platit tzv. pákový efekt pro trhy. Tzn. při růstu indexů více porostou emerging trhy (kam je řazena také ČR), naopak při poklesech akciových indexů budou emerging trhy více padat.

Rozhodující témata pro rok 2007:

 1. Úrokové sazby – Kdo má pravdu FED či Trh (futures indikují pokles sazeb do května a pak ještě několikrát na 4,5 %. Naopak FED žádná indikace změny sazeb.)
  + Sledovat výnosy amerických dluhopisů (aktuálně 4,58 %, letošní minimum 4,40 %, maximum 5,20 %). Výnosy nad +5 % by byly pro emerging trhy velmi negativní.
 2. Ekonomický růst – zpomalení USA oproti roku 2006, tržní odhady 2 – 2,5 %, Evropa a Japonsko mohou mírně překonat spodní interval. Nejsilnější růst emerging trhy, Čína, Indie, Rusko atd.
 3. Dolar – počátkem prosince poblíž 20měsíčních minim a pod klíčovými úrovněmi podpory 1,32 za euro (aktuálně se vrátil na 1,30) – obrovský deficit.
  Banky Číny, Ruska, Japonska, OPEC, EU drží obrovské rezervy v dolarech a výhled dolaru není optimistický – mohly by začít prodávat. Propad dolaru by vedl ke zvedání sazeb.
 4. Ropa – názory na ropu se velmi různí, hrubý nástřel 50 – 70 USD, ale může udělat cokoliv.
  + Komodity – názory se také různí. Část investičních bank zůstává bullish, část je naopak negativně naladěna (patřím do tohoto tábora).
 5. Inflace – po měsících klidu FED signalizuje, že opět hrozí inflace, poslední makrodata PPI v USA to naznačují.
Návrat do článku „Do jakých akcií investovat v roce 2007?“.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).