Hlavní navigace

Pátý účastník aukce kmitočtů chladí nadšení zavedených operátorů

30. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do aukce o kmitočty je nakonec přihlášeno pět účastníků. Kromě současných operátorů také Revolution Mobil, nástupce PPF a společnost Tasciane.

 Dle pokračujících zpráv i ze samotného ČTÚ je do aukce přihlášeno pět zájemců. Vedle současných mobilních operátorů jsou to společnosti Revolution Mobile, která je nástupcem dřívější PPF Mobile Solutions a dále společnost Tasciane, která je navázána na KKCG (pana Komárka). Jak jsme již dříve komentovali, tak se domníváme, že Revolution Mobile může mít dle našeho názoru otazník nad profinancováním nejen akvizice kmitočtů, ale i jejich následné rozvíjení. Jen připomínáme, že výsledek aukce by se měl projevit do rozvoje LTE, což vyžaduje poměrně rozsáhlé investiční náklady. Naopak firma Tasciane díky pravděpodobné podpoře ze strany KKCG může být vážným zájemcem.

Účast dalších subjektů v aukci a to především společnosti Tasciane dle našeho názoru výrazně snižuje dřívější optimismus nad neúčastí PPF v aukci. Samozřejmě důležité bude ještě technické schválení ze strany ČTÚ a pak samotná účast v aukci, ale nedá se vyloučit vznik plnohodnotného čtvrtého operátora, což může zvyšovat konkurenční prostředí. Z tohoto důvodu jsou dosavadní informace pro TEF CR spíše neutrální až mírně nepříznivé.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).