Hlavní navigace

Pátek bude důležitý z pohledu amerického makra i výsledkové sezóny

15. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Makroekonomický kalendář je dnes nabitý k prasknutí, když ve Spojených státech se dočkáme důležitých údajů o maloobchodních tržbách, inflaci, průmyslové výrobě a spotřebitelské důvěře.

Hlavní události

Erste zvýšila celoroční odhady pro letošní rok.

ČEZ bude dodávat elektřinu automobilce Dacie.

Západoevropské akcie by měly seanci zahájit poklesem po teroristickém útoku ve Francii.

Makroekonomický kalendář je dnes nabitý k prasknutí, když ve Spojených státech se dočkáme důležitých údajů o maloobchodních tržbách, inflaci, průmyslové výrobě a spotřebitelské důvěře. V Evropě budou rovněž zveřejněny spotřebitelské ceny a obchodní bilance.

Výsledky hospodaření dnes reportuje Wells Fargo nebo Citigroup. V Evropě to bude řada méně známých firem.

Société Générale zvýšila doporučení na držet pro španělskou retailovou banku BBVA.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy včera pokračovaly ve svém růstu a vylepšily dále svoje maxima. Index S&P 500 vzrostl o půl procenta, když mu vévodil sektor finančních institucí, který podpořily výsledky JP Morgan. V těsném závěsu následovaly komoditní společnosti a informační technologie. Jedinou brzdou se staly akcie síťových odvětví, které odepsaly 0,7 %. Dnes zveřejní výsledky Wells Fargo a Citigroup, které budou podstatné pro další vývoj trhů. Důležitou roli ale sehrajou i údaje o maloobchodních tržbách, spotřebitelské důvěře, průmyslové výrobě a CPI v USA.

Většina asijských akciových trhů během dnešního nočního obchodování rostla, zisky ale nedosahovaly vysokých úrovní. Nejvíce si dnes polepšila taiwanská burza, která si polepšila o 0,9 %. Čínské akcie ale v závěru seance většinu svých zisků odepsaly (Hong Kong +0,2 %) poté, co rostly v reakci na příznivé makroekonomické statistiky o vývoji průmyslové výroby, maloobchodních tržeb a HDP.

Erste

Rakouská banka včera uvedla, že zisk za druhý kvartál by měl dosáhnout 560 mil. EUR, což by znamenalo pololetní zisk ve výši 830 mil. EUR. Více jak dvakrát vyšší zisk oproti prvnímu čtvrtletí ovlivnilo rozpuštění rezerv a opravných položek (cca 30 mil. EUR) a příjem z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe ve výši 139 mil. EUR. Na základě toho management zvýšil odhady pro letošní rok a nyní předpokládá rentabilitu vlastního kapitálu očištěného o nehmotný majetek (ROTE) na úrovni 12 % oproti dřívějšímu odhadu ve výši 10 až 11 %.

skoleni_29_6

Zpráva je jednoznačně pozitivní, akcie ve včerejším obchodování vzrostly o silných 8,6 %. Další reakci dnes již nečekáme, naopak by mohlo dojít k určité korekci včerejšího výrazného růstu.

ČEZ

Rumunská dceřiná společnost ČEZ Vanzare získala zakázku na dodávku elektřiny do největší firmy v zemi, automobilce Dacie. Jedná se o roční kontrakt s roční spotřebou zhruba 304 GWh za 300 mil. korun. Tržby celé společnosti se v Rumunsku pohybují okolo 8 mld. Kč. Zpráva je pozitivní, nicméně vliv na cenu akcií je prakticky nulový.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).