Hlavní navigace

Pád akciových burz pokračuje

8. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Akciové burzy dnes pokračují ve výprodejích. Evropský index Stoxx 600 padá o více jak jedno procento pod tíhou všech hlavních sektorů.

Mezi nejhoršími se dnes nacházejí akcie letecké společnosti Air France-KLM (-9,3 %) po zprávě, že aerolinka snížila odhad pro letošní zisk kvůli nevyužitým kapacitám v Severní Americe a Asii, slabé poptávce v nákladní přepravě a nejasné situaci ve Venezuele, kde společnost čeká na vrácení tržeb z prodeje letenek. Oproti trhu výraznější ztráty zaznamenávají i finanční instituce, když vyšlo najevo, že Commerzbank zřejmě bude další pokutovanou bankou ze strany amerických úřadů v souvislosti s transakcemi se zakázanými zeměmi podobně jako nedávno BNP Paribas.

Účto_tip_změny21

I americké burzy vstoupily do dnešní seance se ztrátami, když index S&P 500 klesá o 0,7 % zejména kvůli telekomunikačním a technologickým titulům. V ziscích se drží síťová odvětví. Dnes odstartuje výsledkovou sezónu ve Spojených státech hliníkárna Alcoa. Konsensus ukazuje na meziroční pokles tržeb, upravený zisk by však měl výrazně růst.

Pražská burza si zapsala další hlubokou ztrátu, když index PX zahučel o 1,9 %. Opět byly na vině především akcie rakouské Erste, která pokračuje ve volném pádu (-4,3 %). Nicméně dnes klesaly všechny tituly s výjimkou akcií ČEZ, které si připsaly čtvrt procenta. Více jak čtyři procenta odepsaly akcie O2 Czech Republic (-4,5 %) a CME (-7,3 %). Telekomunikační společnost dnes oznámila, že převezme virtuálního operátora Gorila mobil, který se zaměřuje především na mladou klientelu s portfoliem 50 tis. klientů. Dopad na akcie by měl být vzhledem k velikosti společnosti spíše minimální.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).