Hlavní navigace

Otázka týdne - kolik splatí banky ECB?

Jan Bureš

I když se podnikatelské nálady napříč eurozónou mohou vylepšovat, rozhodně nejsou zralé na utahování měnové politiky. Kolik bank se v tomto týdnu rozhodne mimořádně splatit prostředky z druhé 3leté repo-operace ECB?

Doba čtení: 1 minuta

Finální komentář po zasedání G20 již nepřinesl nic nového pod sluncem. Zazněla mnohokrát zopakovaná pravda, že centrální banky by se primárně měly soustředit na trefování inflačních cílů a ne na cílování kurzu. To v tuto chvíli naprostá většina z nich v zásadě dělá, a tak slova o měnových válkách působí pro nezaujatého posluchače přinejmenším nadneseně.

dan_z_prijmu

V tomto týdnu bude v Evropě v centru pozornosti další série podnikatelských nálad (předběžné PMI za únor). Věříme, že nálada v Německu se bude dál vylepšovat. Otázkou zůstává osud francouzského průmyslu, který se v lednu na rozdíl od německého utápěl v nejhlubším pesimismu od roku 2009. I když se podnikatelské nálady napříč eurozónou mohou vylepšovat, rozhodně nejsou zralé na utahování měnové politiky. A proto investoři budou zvědaví i na to, kolik bank se v tomto týdnu poprvé rozhodne mimořádně splatit prostředky z druhé tříleté repo-operace ECB. Rychlé splácení by mohlo předčasně vyhnat nahoru krátkodobé výnosy na peněžním trhu a ohrozit stabilizaci periferních ekonomik.

To by nebylo nic příjemného ani pro Česko. V tuto chvíli trpí totální destrukcí domácí poptávky a jednou z mála nadějí jsou lepšící se vyhlídky pro exportně zaměřený průmysl. Rychlé splátky LTRO v eurozóně by mohly teoreticky ohrozit i oživení v Česku.

Našli jste v článku chybu?