Hlavní navigace

Ostře sledovaná aukce dluhopisů dopadla dobře

20. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ostře sledované aukce španělských a francouzských dluhopisů dopadly relativně dobře. Prodaly se celé nabízené objemy, Španělé však kvůli poklesu důvěry trhu museli zaplatit vyššími výnosy.

Poptávka po španělských dluhopisech byla vyšší než v předchozí aukci, což dokládá, že hotovost dodaná do finančního systému ECB stále hledá možnosti uplatnění. U francouzské aukce je také důležité, že se trh očividně nenechal nijak zvlášť znervóznit blížícími se prezidentskými volbami, které pravděpodobně přinesou vítězství socialistickému kandidátovi. Španělsku se už podařilo naplnit polovinu svého letošního zápůjčního plánu, což by mohlo dále uklidnit investory, protože to podstatně snižuje pravděpodobnost finančních potíží v dohledné budoucnosti. Přes relativně pozitivní výsledky španělských a francouzských aukcí dále rostla cena německých dluhopisů, údajně kvůli obavám trhů ze snížení ratingu Francie.

Státní dluhopisy prodávalo také Polsko v největší aukci od roku 1989. Ministerstvo financí prodalo za 7,5 mld PLN dvouleté a čtyřleté dluhopisy. Polsko se podobně jako Španělsko snaží co nejdříve zajistit své letošní finance, aby se vyhnulo vysokým nákladům na emisi dluhu v případě zhoršení dluhové krize. V Polsku byla také zveřejněna data o vývoji průmyslové výroby a PPI. Meziroční růst průmyslové výroby zpomalil na 0,7%, trh čekal růst o 4,4%. Polsko tak pravděpodobně také začíná pociťovat slabost evropské ekonomiky i všeobecně slabší poptávku ve světě a to přes relativní uzavřenost svojí ekonomiky. Meziroční růst PPI zpomalil více než se čekalo, za zpomalením je z velké části bazický efekt cen ropy. Na data o vývoji průmyslové výroby se netrpělivě čekalo kvůli blížícímu se zasedání polské centrální banky. Spekulovalo se o možném zvýšení sazeb, data z tohoto týdne tyto spekulace ovšem do značné míry eliminovala. CPI a růst mezd byly v souladu s očekáváním, průmyslová výroba slabší a jak prohlásila členka měnového výboru Chojna-Duch, bylo by zvýšení sazeb za současné situace podivné.

skoleni_8_6

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA sice proti minulému týdnu klesly, ne však o tolik v kolik doufal trh. Pokračuje tedy relativní slabost trhu práce, stále se však držíme zřetelně pod 400 000, což zvyšuje šance, že jde jen o přechodný jev. Dále byl zveřejněn index filadelfského Fedu, který také poněkud zaostal za očekáváním. Ve struktuře je negativní slabost nových objednávek, pozitivní síla subindexu zaměstnanosti. Index předstihových ukazatelů rostl mírně rychleji než se čekalo, hlavně díky nízkým výnosům státních dluhopisů. Prodeje existujících domů namísto očekávaného mírného růstu mírně klesly. Potvrzuje to náš názor, že situace v sektoru rezidenčních nemovitostí se bude zlepšovat jen velmi pomalu.

Dnes bude jednoznačně nejzajímavější německý konjunkturální index IFO. Trh může také spekulovat o výsledku setkání ministrů financí G-20: Podle návrhu prohlášení G-20 pokládá situaci v Evropě stále za největší riziko pro světovou ekonomiku a vyzývá Evropu aby zintenzívnila úsilí o řešení situace. Evropa podle všeho nemůže počítat s prostředky ostatních států G-20

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).