Hlavní navigace

Oslaví akcie brzy nová historická maxima a tím i definitivní konec krize?

Jan Čermák

So far so good. Tak by se dal parafrázovat dosavadní pohled na vývoj výsledkové sezóny za poslední kvartál minulého roku.

Minulý týden oznámily dobré výsledky banky a tento týden zvedli vhozenou rukavici technologičtí giganti v čele s Googlem a IBM. Přidáme-li k výborným výsledkům firem pozitivní zprávy o tom, že situace na dluhopisových trzích v eurozóně se dále vylepšuje a také náznaky toho, že američtí zákonodárci snad dostávají rozum a uvažují s předstihem o navýšení limitu pro vládní dluh, pak se nelze divit spokojenému přežvykování akciových býků.

Tak například nejrespektovanější akciový index S&P500 se aktuálně nachází na pětiletých maximech, přičemž k těm historickým z konce roku 2007 mu chybí již jen 5,3%. Zajímavý pohled přitom je na klíčový fundamentální ukazatel toho, zdali jsou akcie nadhodnocené – poměr P/E (cena versus zisky). Toto číslo neleží aktuálně nijak vysoko ani fakticky ani z pohledu dlouhodobých průměrů.

Za povšimnutí stojí i to, že vezme-li se roční zisk firem zastoupených v indexu, tak ten byl v roce 2012 (v dolarové hodnotě) podstatně vyšší než tomu bylo na vrcholu minulého cyklu v roce 2007.

Pohled na aktuální zisky nám tedy říká, že z fundamentálně vzato ceny akcií nevypadají přepáleně. Jak však víme – trhy a tím spíše ty akciové – jsou vpřed hledící tudíž nás musí zajímat spíše zisky budoucí, abychom mohli seriózně zhodnotit, zdali jsou akcie zralé na korekci či je čeká další růst, jenž je zavede k novým historickým maximům. Při pohledu na konjunkturální makro data, která naznačují, že globální ekonomika se blíží dnu svého útlumu, by pak člověk spíše sázel na tu druhou – optimističtější – variantu.

Našli jste v článku chybu?