Hlavní navigace

Oslaví akcie brzy nová historická maxima a tím i definitivní konec krize?

23. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

So far so good. Tak by se dal parafrázovat dosavadní pohled na vývoj výsledkové sezóny za poslední kvartál minulého roku.

Minulý týden oznámily dobré výsledky banky a tento týden zvedli vhozenou rukavici technologičtí giganti v čele s Googlem a IBM. Přidáme-li k výborným výsledkům firem pozitivní zprávy o tom, že situace na dluhopisových trzích v eurozóně se dále vylepšuje a také náznaky toho, že američtí zákonodárci snad dostávají rozum a uvažují s předstihem o navýšení limitu pro vládní dluh, pak se nelze divit spokojenému přežvykování akciových býků.

Tak například nejrespektovanější akciový index S&P500 se aktuálně nachází na pětiletých maximech, přičemž k těm historickým z konce roku 2007 mu chybí již jen 5,3%. Zajímavý pohled přitom je na klíčový fundamentální ukazatel toho, zdali jsou akcie nadhodnocené – poměr P/E (cena versus zisky). Toto číslo neleží aktuálně nijak vysoko ani fakticky ani z pohledu dlouhodobých průměrů.

Účto_tip_změny21

Za povšimnutí stojí i to, že vezme-li se roční zisk firem zastoupených v indexu, tak ten byl v roce 2012 (v dolarové hodnotě) podstatně vyšší než tomu bylo na vrcholu minulého cyklu v roce 2007.

Pohled na aktuální zisky nám tedy říká, že z fundamentálně vzato ceny akcií nevypadají přepáleně. Jak však víme – trhy a tím spíše ty akciové – jsou vpřed hledící tudíž nás musí zajímat spíše zisky budoucí, abychom mohli seriózně zhodnotit, zdali jsou akcie zralé na korekci či je čeká další růst, jenž je zavede k novým historickým maximům. Při pohledu na konjunkturální makro data, která naznačují, že globální ekonomika se blíží dnu svého útlumu, by pak člověk spíše sázel na tu druhou – optimističtější – variantu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).