Hlavní navigace

Orco chce snížit kapitál. Jaké jsou skutečné motivy?

Josef Němý

Skupina Orco Property Group chce výrazně snížit kapitál. Má jít pouze o účetní změnu. Spekulace trhu ale mluví o něčem jiném.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

Orco Property Group svolává na 4. února mimořádnou valnou hromadu za účelem zásadního snížení kapitálu. Ve stejný den bude řádná valná hromada hlasovat o jmenování Radovana Vítka do představenstva společnosti

AAA Auto za celý rok 2012 prodalo 51 364 ojetých automobilů (+14,6 % yoy)

Evropské akcie by dnes měly otevřít mírným růstem

Dnes dopoledne bude zveřejněn index cen výrobců za eurozónu, čeká se růst o 2,4 % yoy

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy na konci minulého týdne mírně posílily. Údaje z trhu práce byly víceméně v souladu s odhady, pozitivně ovšem překvapil předstihový index ISM aktivity v americkém sektoru služeb za prosinec. Nejvíce se dařilo finančním a energetickým akciím.

Asijské burzy, které rostly poslední sedm týdnů v řadě, ovšem v nočním obchodování ztrácely, když vybírání zisků bylo patrné ve většině zemí. Po předchozím silném růstu se dnes propadly například akcie japonské finanční společnosti Nomura Holdings.

Orco Property Group

Realitní skupina Orco Property Group (OPG) svolává na 4. února mimořádnou i řádnou valnou hromadu akcionářů. Obsahem mimořádné VH bude zásadní snížení kapitálu Orca, o což požádali akcionáři Crestline Ventures a Gamala. Společnosti, za kterými stojí podnikatel Radovan Vítek, společně ovládají 29,7 % hlasovacích práv Orca. Má dojít ke snížení  základního kapitálu ze současných 442,1 mld. EUR na 215,7 mld. EUR, a to cestou snížení účetní hodnoty stávající akci. Uvolněné prostředky chce Vítek převést do rezervy společnosti. Následně má dojít ke zvýšení kapitálu OPG na 261,5 mld. EUR a to cestou zrušení části preferenčních práv na vydání nových akcií, schválení nových akcií a vyhrazením části nových akcií pro směnu za dosud vydané warranty společnosti.

Podle dostupných informací se zdá, že snížení základního kapitálu bude pouze účetní změnou a nepovede k odlivu finančních prostředků z firmy. Spekulace na trhu ale mluví o tom, že motivací pro snížení základního kapitálu by mohla být snaha vyplatit dividendu v hotovosti nebo rozdělením majetku mezi akcionáře. Případné vydání nových akcií by navíc vedlo k dalšímu naředění podílů menšinových akcionářů, což by byl negativní impuls pro cenu akcií.

Řádná valná hromada se pak bude zabývat obměnou řídících orgánů OPG. Akcionáři Crestline Ventures a Gamala chtějí prosadit jmenování Radovana Vítka, Martina Němečka a Jiřího Dedery do představenstva společnosti, ze kterého mají souběžně odejít David Ummels, Benjamin Colas a Bertrand des Pallieres. Snaha R. Vítka angažovat se ve vedení Orca je podle našeho názoru logická. Dopad na cenu akcií bude záležet na dalších krocích R. Vítka, které bude provádět v rámci své nové funkce v představenstvu OPG.

dan_z_prijmu

AAA Auto

Společnost AAA Auto v pátek večer oznámila prodejní výsledky za celý rok 2012. Firma loni celkem prodala 51 364 ojetých automobilů (+14,6 % yoy). Hlavním tahounem růstu skupiny byly prodeje na slovenském trhu, které meziročně vzrostly o 22,6 %, zatímco prodeje v ČR vzrostly o 6,5 % yoy. V ČR AAA Auto prodalo 68 % z celkového množství prodaných vozů, na Slovensku 28 % a v Rusku zbývající 4 % z celkového množství.

Tato zpráva by neměla být pro trhy překvapením, protože firma ve druhé polovině prosince oznámila překonání hranice 50 tisíc prodaných vozů. Výsledky hospodaření za celý rok 2012 AAA Auto zveřejní 28. března.

Našli jste v článku chybu?