Hlavní navigace

Optimistickým dnům na akciových trzích zatím není konec

8. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Index S&P 500 se včera poprvé od května letošního roku přehoupl zpět nad 1400 bodů a přiblížil se letošním maximům na pouhého 1,5 procenta.

Také v Evropě jsme již na dohled březnovým vrcholům a to vše při mnohem horší situaci z pohledu dluhové krize i globálního ekonomického růstu.

Asijské trhy dnes pokračovaly v růstu a dosáhly na tříměsíční maxima. Důvody jsou stejné jako jinde: naděje, že se v Evropě blíží „big deal“ (kolik takových naději už bylo…) a s globální ekonomikou to nevypadá tak bledě, jak se před pár týdny zdálo (např. ve světle pátečních lepších payrolls v USA). 

Evropské trhy začínají obchodní den mírným poklesem, německý DAX –0,3%. Agentura S&P snížila výhled ratingu Řecka (aktuálně CCC). Důvodem je podle agentura riziko, že Řecko nesplní podmínky pro další finanční pomoc troiky, přitom zhoršující se ekonomický vývoj a zpoždění reforem kvůli nedávným volbám znamenají, že Řecko pravděpodobně bude potřebovat další bailout ze strany mezinárodních investorů. 

Hospodářské výsledky dnes oznámila globální těžařská společnost Rio Tinto. Třetí největší světový těžař v 2Q2012 vykázal meziroční pokles čistéh o zisku z 7,6 na 5,9 mld. USD. Tím firma jasně překonala tržní konsensus 5,1 mld. USD, i když i s přispěním několika mimořádných položek. Po očištění o ně dosáhlo Rio Tinto čistého zisku ve výši 5,2 mld. USD, tedy mírně nad odhadem trhu. Firma také oznámila, že vyplatí dividendu 72,5c/akcii, což je o třetinu více než před rokem a ponechává v platnosti svoji celoroční guidance CAPEX ve výši 16 mld. USD. Celkově hodnotíme výsledky firmy jako solidní, zvláště když vezmeme v úvahu současné složité ekonomické prostředí.

Kloeckner za 2Q 2012 dosáhl tržeb na úrovni 1,96 mld. EUR (vs. očekávaní 1,97 mld. EUR) a EBITDA 33 mil. EUR (vs. očekávaní 48,9 mld. EUR). Čistá ztráta byla hlubší, než trh očekával, a to 37,7 mil. EUR (vs. tržní odhad 10,1 mil. EUR). Čísla tak jasně dokreslují tlak na marže, kterému v současnosti musí oceláři i obchodníci s ocelí kvůli nízké poptávce čelit. Ma nagement ponechává výhled dosažení úrovně tržeb, nicméně právě kvůli poklesu marží upouští od svého cíle dosáhnout EBITDA na úrovni loňského roku. Kvůli zhoršení ekonomických podmínek Kloeckner zvažuje propustit až 1300 zaměstnanců namísto dříve zvažovaných 700. (Jiří Šimara)

DNES OČEKÁVÁME:

  • V Německu nás čeká průmyslová výroba za červen (12:00).
  • V USA produktivita práce a jednotkové náklady práce za 2Q (14:30).
  • Na dluhopisovém trhu bude Německo prodávat 10-leté dluhopisy v celkovém plánovaném objemu 4 mld. EUR (11:30).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).