Hlavní navigace

Optimisticky naladěné trhy zklamal trh práce v EU i v USA

3. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dobrá nálada díky výsledkům švýcarské banky UBS nevydržela trhům dlouho. Zklamala data o nezaměstnanosti v eurozóně i tvorba pracovních míst v USA.

Komentář k trhu

Pražská burza včera v dopoledních hodinách rostla, když po jednodenní odmlce následovala pozitivní vývoj amerických trhů, jež podpořila silná data z průmyslu. V čele růstu se ocitl bankovní sektor, který pozitivně naladily lepší než očekávané výsledky švýcarské banky UBS.

Náladu však zhoršila nezaměstnanost v eurozóně, která se vyšplhala na 15letá maxima.

V USA pak zklamala data týkající tvorby pracovních míst v soukromém sektoru a nepotěšil ani propad podnikových objednávek.

Index PX nakonec uzavřel téměř na denních minimech poklesem o 0,58 %. Erste Group sice v úvodu vylétla na 437 Kč, nicméně obrat sentimentu ji přinesl propad k 423,2 Kč, stejně tak Komerční banka se v úvodu vyšplhala k 3469 Kč, ale uzavřela na 3420 Kč (-1,3 %).

Energetické společnosti reagovaly na pokles ceny elektřiny na rovných 50 EUR, ČEZ se z dopoledních 760 Kč zastavil na 750 Kč (-1,3%). Hvězdou seance se pak stalo CME, které v úterý na Nasdaq po zprávě o půjče 300 mil. USD od Time Warner na nákup vlastního dluhu vyšplhalo nad 10 USD. Situace však zdaleka zatím není jednoduše vyřešena, CME současně vydává 11,5 mil nových akcií za cenu 7,51 USD a případné další čerpání půjčky na nákup vlastních dluhopisů bude muset splatit do 180 dní zřejmě pomocí veřejné nabídky akcií nebo vydáním dalších akcií pro Time Warner. CME uzavřelo na 155,2 Kč.

Komerční banka: Neutrální/pozi­tivní. DD: Koupit. Cílová cena: 4 304 Kč

Komerční banka (KB), podle dnes zveřejněných výsledků hospodaření za 1Q 2012, dosáhla čistého zisku 3 488 mil. Kč (+3 % r/r) a překonala tak očekávání trhu (3 322 mil. Kč). Rozdíl oproti odhadům byl ve vyšších výnosech z obchodování a mírně nižších provozních nákladech. Nadále pokračuje solidní růst úvěrů (+13 % r/r na 451 mld. Kč), který táhnou korporátní úvěry a hypotéky. Pozitivní je také stabilizace provozních nákladů (+2 % r/r na 3 209 mil. Kč) po poměrně rychlém růstu v roce 2011 (+7 % r/r). Rizikové náklady meziročně vzrostly o 15 % na 628 mil. Kč, mírně méně než tržní odhady. Nárůst je dán především nízkou srovnávací základnou díky příznivému vývoji a rozpouštění rezerv v minulém roce.

Kromě samotných čísel banka nezveřejnila žádné významnější informace. Celkově hodnotíme výsledky mírně pozitivně. Hlavní výnosové a nákladové položky nepřinesly žádné překvapení a lepší výsledek na čistém zisku je dán výnosy z obchodování, které jsou poměrně volatilní a těžko predikovatelné.

CME: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD (304 Kč)

Včerejší konferenční hovor CME přinesl dodatečné informace týkající se plánovaného snížení zadlužení a informace o hospodaření firmy. Za klíčové považujeme tyto:

·         Firma plánuje snížit zadlužení ve smyslu poměru čistý dluh/zisk EBITDA ze 7 na úroveň 5. To odpovídá odkupu dluhu ve výši cca 300 mil. USD, které může firma čerpat jako úvěr od Time Warner.

·         CME uvedla, že s největší pravděpodobností vykoupí celý dluh splatný v r. 2013 ve výši 130 mil. USD. Tuto sumu zafinancuje z úvěru od Time Warner, přičemž 86 mil. USD úvěru splatí emitovaním akcií Time Warneru a R. Lauderovi (oznámeno již v pondělí) a zbytek pravděpodobně zaplatí z další emise akcií. Ta by mohla mít formu veřejné nabídky akcií doplněné vydáním akcií Time Warneru tak, aby jeho podíl neklesl pod 40 %. V jakém objemu (a zda) firma vykoupí dluhopisy 2014 a 2016 je méně jasné a bude to záležet na cenovém vyjednávání s jejich držiteli. Takový výkup by byl opět financován emisí akcií. Firma naznačila, že současné ceny akcií považuje za přijatelné pro takovou emisi.

·         Televizní reklamní trhy se v 1Q12 vrátily k poklesu, když na trzích CME klesly meziročním tempem 5 %. Pokles trhů v letošním v modelu očekáváme.

·         Management společnosti zopakoval cíl dosáhnout letos kladného volného cash flow a označil současná očekávání trhu na zisk EBITDA v r. 2012 mezi 175 – 180 mil. USD za realistická. V našem modelu očekáváme zisk EBITDA 182 mil. USD.

Konferenční hovor podle nás zvýšil šance na další emisi akcií, buď formou veřejné nabídky nebo formou výměny dluhopisů za akcie. Cíl zredukovat zadlužení vyjádřené jako čistý dluh/EBITDA na úroveň 5 vytváří předpoklady pro levnější financování v budoucnu a zlepšení ziskovosti. Pravděpodobná další emise akcií nicméně může v krátkém až středním období omezovat potenciál růstu akcií firmy. Celkově považujeme konferenční hovor za neutrální.

Agentura Moody’s zároveň včera dala do revize rating dluhopisů CME s tím, že po uskutečnění odkupu dluhopisů očekává jeho zvýšení alespoň o jeden stupeň. Tuto zprávu hodnotíme pozitivně.

ČNB: Úrokové sazby

oček.J&T: 0.75%, oček.trh: 0.75%, Předchozí (29. března): 0.75%

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy včera otevřely v červených číslech. Makrodata ukázala zpomalení ve tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a to vyvolalo obavy investorů ohledně pátečních čísel z trhu práce. Během seance však došlo k mírnému zlepšení, ke kterému mohl přispět nižší než očekávaný pokles v podnikových objednávkách. Trhy v závěrečném poklidném obchodování ukončily svůj den kolem nuly. Široký S&P na 1 402,31 bodech (-0,25 %), DJ (-0,08 %) a technologický Nasdaq v zisku 0,31 % (3 059,85). Mezi sektory byl nejvíce pod tlakem energetický, který odepsal 1,16 % hlavně kvůli společnosti Chesapeake Energy. Slabý 1Q report, „machinace“ ve vedení ohledně půjček společnosti, způsobilo pokles akcií o 14,59 %. Výprodej jsme pozorovali i na „černém“ zlatě, Brent –1,21 %, WTI –0,75 %. Pokles zaznamenaly i komodity, zemní plyn –4,64 %, zlato –0,63 % a stříbro –1,07 %. Pro trh a jeho budoucí vývoj budou důležité makro data ve čtvrtek a pátek, kde by investoři rádi viděli pomalý pozvolný růst.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).