Hlavní navigace

Optimismus v Evropě včera znovu nabíral na obrátkách

9. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zprávy z trhů od analytiků J&T Banky Milana Vaníčka a Davida Nového.

Zprávy a události

Komentář k trhu

Dařilo se i pražské burze (+0,61 %), která si však oproti západoevropským indexům připsala poloviční zisky. Investoři doufali, že se Řecko přeci jen dokáže vyhnout bankrotu a že se přihlásí dostatečný počet soukromých věřitelů k výměně dluhopisů, tedy více jak 75 %. Ke zlepšení sentimentu pomohla taky nečekaně silná průmyslová výroba v Německu (y/y +1,8%) a revize propadu HDP Japonska, jež ve 4Q ztratilo jen 0,2 %. Na lepší makrodata a možnost slabšího dolaru reagoval pozitivně komoditní sektor. Těžební společnosti v Evropě posílily o 2,5 %, NWR vývoj jen zlehka následovalo (+1,45 % na 146,60 Kč). Nákupní zájem o ČEZ ze začátku týdne vyprchal a titul vykázal nejhorší výkonnost v rámci SPAD (-1,29 %, 801,50 Kč). Zato vedoucí místa zastávaly obě banky, Komerční banka přidala 1,75 % (3775 Kč), Erste Group pak 1,74 % (462,20 Kč). Z výprodejů se také vzpamatovala CME (+2,65 %, 135,50 Kč).

Erste: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 25 EUR (620 Kč).

Evropský bankovní úřad (EBA) odmítl žádost rakouského regulátora, aby uznal podílový kapitál rakouských bank jako součást vlastního kapitálu v rámci požadavku na 9% Tier 1 do poloviny tohoto roku. Takovéto rozhodnutí bylo očekáváno a doposud Erste také se započtením podílového kapitálu nepočítala. Na konci roku chybělo Erste Group ke splnění požadavků EBA přibližně 166 mil. EUR. Tento týden banka oznámila, že získala 150 mil. EUR odkupem vlastních hybridních cenných papírů za nižší, než nominální cenu. Spolu s očekávaným ziskem za první polovinu roku by tak měla být schopna bez výraznějších problémů požadavky splnit a z tohoto pohledu, tak odmítavé rozhodnutí úřadu nemá na banku žádný významný dopad.

Obchodní bilance – leden

Obchodní bilance v lednu vykázala rekordní přebytek 29,6 mld. korun (17,9 mld. leden 2011), což je nejvyšší kladné saldo v historii ČR. Tempo exportu stále zůstává překvapivě solidní (11% r/r), z toho auta 13 %, a zatím se neprojevují obavy ze zpomalení západní Evropy. Souběžné narůstají vývozy na východní trhy, například do Ruska (+57 % r/r). Naopak růst dovozů (+6 %) zůstává mírný. Hlavně zvolnil dovoz strojů (+2 %) a může to být jedním z prvních náznaků omezení investiční poptávky v ekonomice. Na straně importů vzrostly dovozy paliv (+20 % r/r) a meziročně se prohloubil deficit u obchodu s palivy o 2,4 mld. Kč. Podle metodiky národního pojetí platební bilance zahraniční obchod vykázal přebytek 13,0 mld. korun. Data za zahraniční obchod jsou překvapivě lepší a jsou jedním z kamínků do celkové mozaiky, že česká ekonomika minimálně na začátku letošního roku nesměřuje do výrazného poklesu a celkový růst dle očekávání táhne export.

Nezaměstnanost – únor

Míra nezaměstnanosti v únoru podle očekávání vzrostla o 1 desetinu na 9,2 % a růst nezaměstnanosti odráží zvolnění tempa české ekonomiky, protože v únoru jsou sezónní faktory téměř nulové. Na druhou stranu data ve struktuře vedle zhoršování situace ukazují i překvapivé pozitivní záblesky. 

Nadprůměrný byl opět počet nových registrací na úřadu práce (54,5 tis. vs. průměr 49,9 tis.), naopak podprůměrný byl přechod z úřadu práce do zaměstnání (30,8 tis.). Přesně naopak ale působí nárůst volných pracovních míst (36,7 tis.), které poprvé po 5 měsících poklesu vzrostly. Data sice potvrzují zvolnění aktivity ekonomiky, ale začínají se objevovat náznaky (volná místa, růst exportu), že nehrozí výrazné zpomalení ekonomiky a následné skokové zvýšení nezaměstnanosti. V následujících 3 měsících by nezaměstnanost ze sezónních důvodů měla klesnout až na 8,5 %.

HDP – 4Q/04

ČSÚ zveřejní strukturu HDP za 4Q/11. Očekáváme potvrzení předběžných výsledků (-0,3% q/q; 0,5% r/r) zveřejněných 15. února. Meziroční růst by měl táhnout pouze export, naopak všechny složky domácí poptávky – spotřeba domácností, vládní výdaje, investice firem – zůstaly utlumeny.

CPI – únor                                

oček.J&T: 0.3%  m/m, oček.trh: 0.2%  m/m, Předchozí (leden): 1.8%  m/m                                 

oček.J&T: 3.7% r/r, oček.trh: 3.6% r/r, Předchozí (leden):  3.5% r/r          

skoleni_29_6

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy včera pokračovaly v růstu, když investory povzbudily předběžné zprávy o výměně řeckých dluhopisů, na které mělo přistoupit 75 % držitelů. Vysoké zisky nezastavila ani jemně horší než očekávaná makrodata z trhu práce. Široký S&P index uzavřel na 1 365,92 bodech (+0,98 %), DJ (+0,55 %) a technologický Nasdaq (+1,18 %). 

Mezi sektory si vysoké zisky připsaly základní materiály, průmysl a finance, nejméně utility. Dařilo se také komoditám (ropa Brent +0,98%, WTI +0,51%), výjimku opět tvořil zemní plyn, který ztratil 1,3 % po menším než očekávaném poklesu zásob dané komodity. Zemní plyn se tak včera obchodoval na 10ti letém minimu. Své ztráty však dokázal umazat během obchodní seance. Drahé kovy též rostly (zlato +0,92%, stříbro +1,33%). Proti trhu se obchodovali akcie McDonalds, které odepsaly 3,21 % po zklamání z únorových tržeb.      

Autor článku

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).