Hlavní navigace

Optimismus na trzích sráží dolar a podporuje korunu

5. 12. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruna včera proti dolaru zpevnila, když americká měna pod vlivem přetrvávajícího optimismu na světových trzích ztrácela.

Zprávy a události

Výrobní ceny v eurozóně v říjnu vzrostly o 0,1 % m/m, respektive 2,6 % y/y. Trh přepokládal meziměsíční stagnaci a zpomalení na 2,5 % y/y.

Průměrná měsíční reálná mzda v ČR ve Q3 meziročně klesla o 1,8 %. V nominálním vyjádření se zvýšila o 1,4 % y/y na 24 514 Kč.

Euro šplhá na své 7týdenní maximum vůči dolaru

Během včerejší seance nebyly ve světě zveřejněny makroekonomické indikátory, které by podstatnějším způsobem ovlivnily vývoj na finančních trzích. Euro nadále rozšiřovalo svoje zisky a vůči dolaru vylepšilo svoje maximum na 1,31. Takovou hodnotu kurzu jsme naposledy viděli v polovině října.

Evropská měna stále těží ze zpráv okolo Řecka a Španělska. Do určité míry ji mohou podporovat i očekávání ohledně dalšího uvolňování měnové politiky světových centrálních bank, i když od samotné ECB se na čtvrtečním zasedání nic nečeká. (1) Fed by mohl na svém nadcházejícím zasedání (11. a 12. prosince) nahradit končící operaci Twist (nákup dlouhých státních dluhopisů a současný prodej krátkých papírů v objemu 45 mld. USD měsíčně) přímým nákupem státních dluhopisů ve stejném objemu. K tomu navíc centrální banka již nakupuje cenné papíry navázané na hypotéky (tzv. MBS – mortgage-backed securities) v objemu 40 mld. USD. (2) Japonská centrální banka zřejmě přistoupí k agresivnějšímu uvolnění měnové politiky, aby pomohla oslabit yen a potažmo podpořila ekonomiku. (3) Australská centrální banka včera snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 3,0 %.

Makroekonomický kalendář je pro dnešek nabitější. V eurozóně budou zveřejněny finální PMI indexy ze sektoru služeb a maloobchodní tržby. Z amerického kontinentu však budou data zajímavější. Dočkáme se předskokana pátečních údajů z trhu práce v podobě ADP reportu a ISM indexu ze služeb. Právě údaje z trhu práce budou klíčové pro další směřování měnové politiky Fedu. Horší data podpoří očekávání na agresivnější kvantitativní uvolňování.

Polská centrální banka by měla snížit úrokové sazby

Domácí měna včera po většinu dne kolísala na mezibankovním trhu mezi 25,20 až 25,30 CZK/EUR. Proti dolaru nepatrně zpevnila, když americká měna pod vlivem přetrvávajícího optimismu na světových trzích ztrácela. V odpoledních hodinách jej bylo možné nakupovat za zhruba 19,30 korun.

Včera statistický úřad zveřejnil údaje o vývoji mezd ve třetím kvartále. Mzdy reálně poklesly o 1,8 % y/y, což bylo poměrně velkým překvapením. Dosavadní vývoj ve mzdách by tak měl působit antiinflačně a potvrzuje se, že vývoj na trhu práce na spotřebitelské ceny nijak netlačí. Ve čtvrtém čtvrtletí by pak mzdy mohly jednorázově vyskočit díky dříve vypláceným bonusům kvůli daňovým změnám od začátku příštího roku. V prvním kvartále příštího roku pak budou zřejmě tento výkyv kompenzovat.

Staronový viceguvernér Mojmír Hampl uvedl, že konvergence s bohatšími západními ekonomikami se zastavila a koruna tak nemá důvod k dalšímu posilování. Zároveň zopakoval, že případná intervence na devizovém trhu by byla prvním dalším nástrojem k uvolnění měnové politiky. Úvahy o intervenci však dle něho nejsou vedeny nějakou konkrétní úrovní kurzu koruny.

skoleni_8_6

Dnešní regionální událostí bude zasedání polské centrální banky. Od té se očekává uvolnění měnové politiky o 25 bb. Dosavadní vývoj ekonomiky se zhoršuje. Údaje o HDP za třetí kvartál byly velkým zklamáním a potvrdily slábnoucí domácí poptávkou. Vše nasvědčuje tomu, že není důvod se snížením úrokových sazeb dále otálet.

Z domova se dočkáme maloobchodních tržeb, které by měly za říjen vzrůst o 3,7 % y/y (konsensus +2,7 %). Po očištění o počet kalendářních dnů by však měly zaznamenat pokles o 2,1 %, což by dále potvrzovalo slabou spotřebitelskou poptávku. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).