Hlavní navigace

Optimismus manažerů posiluje českou korunu

3. 4. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní zprávy z trhů pohledem Marka Dřímala, analytika Komerční banky.

Zprávy a události

Nezaměstnanost v eurozóně stoupla v únoru na čtrnáctileté maximum 10,8 %. Finální index nákupních manažerů z EMU setrval v březnu na 47,7 bodu.

Březnový americký ISM výrobní index vzrostl více, než očekával trh na 53,4 bodu (trh 53,0 bodu). Výdaje ve stavebnictví se v únoru snížily o 1,1 % (trh +0,6 %).

Polský výrobní PMI v březnu mírně vzrostl na 50,1 bodu (trh 49,7 bodu) z 50,0 bodu. Maďarský březnový PMI dosáhl 56,8 bodu oproti revidovaným 51,2 bodu v únoru.

Český výrobní PMI v březnu překvapil růstem na 52,1 bodu (trh 49,5 bodu) z únorových 50,5 bodu. Český státní rozpočet uzavřel v březnu v deficitu 22,7 mld. CZK, což znamená meziroční zlepšení o 2,5 mld. CZK.

Euro proti dolaru na začátek týdne beze změn

Včera přišly z obou stran Atlantiku smíšené makroekonomické údaje. Kurz USD/EUR se tak nakonec po několika výkyvech ustálil na své páteční úrovni 1,333 USD/EUR.

Konečný odhad výrobního PMI v eurozóně za březen nepřekvapil, když byl index potvrzen na 47,7 bodech a ukázal tak na pokles aktivity v tomto sektoru. Indexy pro jednotlivé země ale změnami prošly. Španělský PMI poklesl o 0,5 bodu na 44,5 bodu, francouzský index byl revidován dokonce o celý bod dolů na 46,7 bodu. Italský index sice mírně vzrostl z původních 47,8 bodu na 47,9 bodu, ale přesto spolu se španělským a francouzským indexem věští silný pokles ekonomické aktivity. Německý PMI byl revidován na 48,4 bodu (z 48,1 bodu). Tyto údaje tak naznačují, že eurozóna setrvala v prvním čtvrtletí roku v recesi, která byla nejhlubší v periferních zemích, jako je Španělsko.

Nepříznivé zprávy přišly i z trhu práce. Analytici sice správně předpověděli růst únorové míry nezaměstnanosti v EMU na 10,8 %, tato hodnota je ale nejvyšší za posledních 14 let a jen mírně pod absolutním maximem 10.9 % ze začátku roku 1997. Nejvíc nezaměstnaných bylo opět ve Španělsku (23,6 %) a Řecku (v prosinci 21 %), vysoká nezaměstnanost trápí i Portugalsko (v březnu 15 %) a Irsku (14,7 %).

Americký březnový ISM index překonal očekávání trhu, když vzrostl na 53,4 bodu (konsenzus 53,0 bodu) a částečně tak vymazal únorový pokles o 1,7 bodu na 52,4 bodu. Hlavními tahouny březnové statistiky byly složky zaměstnanosti a produkce, což je sice kvalitativně v souladu například s  makroekonomickými údaji z trhu práce, ale kvantitativně čísla neodpovídají (současné hodnoty ISM ukazují na růst HDP okolo 3,5 %, což je vysoko nad realitou americké ekonomiky). Naopak včera zklamaly únorové výdaje ve stavebnictví, které poklesly meziměsíčně o 1,1 % (trh naopak čekal růst o 0,6 % m/m), lednový údaj byl navíc revidován na –0,8 % (původně –0,1 % m/m).

Dnes bude zveřejněn únorový index výrobních cen v eurozóně. V USA bude nejzajímavější únorový indikátor továrních objednávek, u kterého trh očekává meziměsíční růst o 1,5 % po lednovém jednoprocentním poklesu. Dočkáme se též zápisu z březnového zasedání Fedu.

Překvapivě vysoký PMI index podpořil korunu

Koruna byla včera nejúspěšnější středoevropskou měnou. Proti euru si připsala zhruba třetinu procenta a posílila k 24,75 CZK/EUR. Koruně pomohlo zveřejnění březnového indexu nákupních manažerů, který překonal veškerá očekávání a vzrostl na šestiměsíční maximum 52,1 bodu z únorových 50,5 bodu. Konsenzus trhu přitom ukazoval na pokles na 49,5 bodu, tedy do pásma kontrakce ekonomické aktivity.

Český vládní rozpočet v březnu uzavřel v deficitu 22,7 mld. CZK z plánovaných 105 mld. CZK pro celý rok 2012. Loni v březnu činil kumulovaný rozpočtový schodek 25,2 mld. CZK. Růst nižší sazby DPH sice znamenal vyšší výběr této daně o 2,6 mld. CZK y/y, rozpočet je ale splněn jen na 19,0 %, což je o 1,2 procentního bodu méně než vloni. Celkové daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení se meziročně zvýšily o 7,7 mld. CZK.

Polský forint zůstal téměř beze změn a maďarský forint mírně oslabil k 295 HUF/EUR.

Česká swapová výnosová křivka se včera téměř nezměnila.


Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).