Hlavní navigace

Optimismus malých podniků v USA by se měl zlepšit na maximum od října 2005

10. 2. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

10. 2. 2015

Zprávy a události

 Německý běžný účet skončil v prosinci v přebytku 25,3 mld. EUR (trh 20,8 mld.). Vývozy se ve stejném měsíci zvýšily o silných 3,4 % meziměsíčně (trh +1,0 %), zatímco dovozy poklesly o 0,8 % (trh +0,2 %). Sentix důvěra investorů v EMU se v únoru zlepšila z 0,9 bodu na 12,4 bodu (trh 3,0 bodu).

České spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 0,1 % meziročně, což bylo stejné tempo jako v prosinci. Trh ovšem očekával deflaci ve výši 0,2 %. Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla ze 7,5 % na 7,7 % (trh 7,8 %). Na sezónně očištěné bázi však zaznamenala další zlepšení o 0,27 pb na 7,00 %.

Euro v pondělí vůči dolaru velkých změn nedoznalo

Obchodování na trhu eura s dolarem příliš nového na začátku týdne nepřineslo. V pondělí ráno se společná evropská měna vůči dolaru obchodovala okolo 1,1320 USD/EUR a dnes ráno se pohybuje na téměř stejných úrovních. Včera jsme se z USA nedočkali žádných zajímavých údajů, v Evropě byla zveřejněna pouze Sentix důvěra investorů, která zaznamenala v únoru zlepšení a posunula se na své maximum od května 2014. V Německu pak velmi slušně rostly vývozy (+3,4 % meziměsíčně), zatímco dovozy se zejména díky poklesu cen ropy snížily o 0,8 %.

Trhy stále ovlivňují řecké události. Za včerejším poklesem evropských akciových trhů stála slova premiéra Tsiprase, který odmítá pokračovat v záchranném programu. Dnes večer bude čelit v řeckém parlamentu hlasování o důvěře a Řecko bude určitě tématem i na dvoudenním zasedání G20 v Istanbulu, které ho se účastní ministři financí a guvernéři centrálních bank.

Dnes se dočkáme francouzské průmyslové produkce za prosinec, která by se měla zvýšit o 1,2 % meziměsíčně (tahounem by měla být výroba energií). Naopak průmysl v Itálii by si za stejný měsíc měl pohoršit o 0,6 % kvůli tamním stávkám. V USA bude zveřejněn počet volných pracovních míst za prosinec, která zahrnují nově vytvořená místa i ta neobsazená (SG ekonomové očekávají 4,895 mil.). Zajímavé budou velkoobchodní zásoby za prosinec a index měřící náladu mezi malými podniky, který by se měl zlepšit ze 101,4 bodu na 102,5 bodu, což by byla nejvyšší hodnota od října 2005 (trh 101,0 bodu). Pozornost se bude soustředit i na procento firem, které hodlají zvýšit mzdy. Z centrálních bankéřů dnes promluví Costa a Praet (ohledně finanční stability, oba ECB) a o ekonomice Lacker (Fed).

Vyšší inflace k posílení koruny nakonec nevedla

Včerejší den byl na ekonomické události bohatý, navíc s potenciálem posunout korunu ke slabším úrovním v případě nečekaně vysokého propadu cen. To se však nestalo, když statistický úřad zveřejnil lednovou inflaci ve výši 0,1 % meziměsíčně i meziročně, navíc další výrazný posun směrem dolů zaznamenala míra nezaměstnanosti (na sezónně očistěné bázi). Vše tak nahrává do karet centrální bance, která není nijak tlačena k posunutí cílovaného minimálního kurzu CZK/EUR ze současných 27,0 ke slabším korunovým úrovním. Po zveřejnění vyššího růstu spotřebitelských cen koruna mírně posílila z 27,70 CZK/EUR na 27,62, ještě dopoledne však své zisky vymazala a nyní se obchoduje okolo 27,73 CZK/EUR.

Oproti české koruně se okolním měnám v regionu příliš nedařilo, když polský zlotý i maďarský forint vůči euru ztratily na začátku týdne 0,6 %. Ztrácela i další riziková aktiva, například evropské akcie propadly o 1,5 % kvůli nervozitě z dalšího vývoje v Řecku po nedělním projevu nového premiéra Tsiprase, který snížil naděje na dohodu s evropskými partnery. Dnes se žádných ekonomických údajů nedočkáme, obchodování na koruně tak bude patrně i nadále relativně poklidné. Spekulace ohledně změny nastavení intervenčního režimu zatím nejsou na místě, což by mělo vést k relativně nízké volatilitě v nejbližších týdnech.

Meziroční spotřebitelská inflace se nakonec v lednu udržela v kladných číslech (+0,1 %), v únoru se však již posune do záporného teritoria (nová prognóza centrální banky počítala s lednovou inflací ve výši 0,1 %). Tento vývoj nahrává centrální bance, která není tlačena měnit svůj kurzový závazek, aby dodala ekonomice další měnový stimul. Ačkoliv se v dalších měsících deflace dočkáme, nebude nijak výrazná a bude výsledkem pozitivního nákladového šoku, na který ČNB reagovat dalším uvolněním měnové politiky nemusí. Stále tak očekáváme, že ČNB bude držet svůj intervenční režim minimálně do poloviny roku 2016, což je i současný pohled bankovní rady ČNB. V deflaci nebo okolo nuly by se měla dynamika spotřebitelských cen nacházet až do konce třetího čtvrtletí letošního roku, poté očekáváme postupný návrat k inflačnímu cíli. Příští rok by pak spotřebitelské ceny měly vzrůst o 2,0 %.

FIN21

Lednové statistiky z trhu práce příjemně překvapily, když podíl nezaměstnaných osob vzrostl pouze na 7,7 % (ve srovnání s 8,6 % v lednu roku 2014). Za lednovým zvýšením míry nezaměstnanosti z prosincových 7,5 % navíc stálo výlučně negativní působení sezónních faktorů. Ke konci předchozího roku jsou tradičně ukončovány pracovní kontrakty na dobu určitou, přičemž svoji roli sehrává i nedostatek sezónních prací v tomto ročním období. Po očištění o sezónnost se míra nezaměstnanosti v lednu snížila o 0,27 % na 7,00 %.

Česká swapová výnosová křivka se v pondělí mírně posunula nahoru na svém krátkém konci, zatímco delší konec zůstal beze změny. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).