Hlavní navigace

Optimismus investorů převyšuje jistotu úspěchu finančního programu ECB

10. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zasedání ECB vyneslo trhy na pokrizová maxima. Optimismus investorů je značný, přestože existuje nejistota v účinnosti programu pomoci od ECB.

 Zasedání ECB, na němž ve čtvrtek její šéf Mario Draghi oznámil nový program odkupu vládních dluhopisů na sekundárním trhu, vyneslo akciové trhy na nová pokrizová maxima. Optimismus investorů je značný, přestože stále existuje značná nejistota v účinnosti takového programu a globální ekonomika se nachází v nejslabší kondici za poslední tři roky. Na druhou stranu ocenění trhů v současných podmínkách není vedeno fundamentálními faktory, jako spíše tím, že akce centrálních bank z poslední doby znamenají „zaplavení“ trhu prostředky, pro které investoři musí najít uplatnění. To se mimo jiné projevuje netypickou pozitivní korelací akciového, komoditního a dluhopisového trhu.

V Asii o víkendu přišla makrodata k čínské a japonské ekonomice a nevyzněla zrovna pozitivně. Čínská průmyslová výroba vzrostla v srpnu o 8,9%, což je nejnižší meziroční nárůst za poslední tři roky a mírně pod očekáváním analytiků (9,0%). Nečekaně nízké byly i srpnové dovozy do Číny (-2,6% vs. očekávání +3,6%). To je alespoň částečně kompenzováno větším než predikovaným poklesem průmyslové inflace (-3,5%  vs. –3,2%) a in-line maloobchodními tržbami (+13,2% y/y). V Japonsku byl revidován růst HDP za 2Q2012 z původních 1,4% na 0,7% (vs. oček. 1,0%), především kvůli propadu exportů do Číny a Evropy.

Účto_tip_změny21

Evropské burzy zahajují nový týden bez větších změn, německý index DAX začíná –0,1%.

Největší australští těžaři a exportéři koksovatelného uhlí, BHP Billiton a Xstrata (mimochodem dnes oznámil zvýšenou a finální nabídku na převzetí Glencore, který za jednu akcii Xstrata nabízí 3,05 svých akcií vs. původní nabídka 2,8 akcií), oznámili plán snížení produkce uhlí ve svých nejnákladnějších dolech. Například BHP Billiton zavírá důl Gregory, který ročně produkuje téměř 3 mil. tun uhlí a při současných cenách uhlí je ztrátový. Jedná se již o druhý zavíraný důl společnosti letos a celkově o cca 10% snížení produkce celé skupiny. Tyto akce vnímáme mírně pozitivně pro celý sektor včetně akcií NWR, protože na rozdíl od minulosti jsou největší těžaři schopni poměrně rychle reagovat na převis nabídky uhlí na trhu a s tím spojený prudký propad cen koksovatelného uhlí. To dává naději na to, že by se rovnováha na trhu mohla obnovit dříve a pokles cen by se mohl minimálně zastavit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).