Hlavní navigace

OPEC drží produkci, Fed sazby nemění a Trump stále vítězí

24. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
OPEC nebude snižovat produkci ropy, Fed nebude v březnu zvyšovat úroky a republikánské straně zřejmě nezbude než akceptovat Donalda Trumpa jako svého kandidáta na prezidenta USA. Toť tři důležité vzkazy posledních hodin.

Začněme ropou, v jejímž případě včera přilákaly pozornost zejména komentáře saúdskoarabského ministra pro ropu Naimiho. Ten využil každoročního setkání hlavních postav ropného průmyslu v Houstonu a uvedl, že Saúdové rozhodně neplánují snižovat svou produkci. Poměrně na rovinu se vyjádřil, že k nastolení rovnováhy na trhu musí přispět ti producenti, kteří nejsou schopni produkovat ropu při současných cenových úrovních se ziskem. Naimi sice uvedl, že stále stojí o dohodu na zafixování produkce na současných úrovních, ta se však stále nachází bez opory na straně Íránu. Jen pár hodin před Naimiho vystoupením označil dohodu Saúdů, Ruska a spol. íránský ministr pro ropu Zanganeh za “směšnou”. Není proto divu, že cena ropy včera propadla asi o 4 %. Aneb cesta k rovnováze na trhu bude trnitější, než se optimisticky zdálo minulý týden po schůzce v Kataru.

skoleni_13_10

Přejděme nyní k Fedu, neboť včera vystoupili další tři zástupci vedení centrální banky. Vedle druhého muže FOMC Fischera to byl jeden hlasující a nehlasující člen FOMC, resp. Kashkari a Kaplan. Ani jeden z uvedených pánů netlačil na pilu tak, že by to vypadalo na zvyšování úrokové sazby. Pokud jde o nevlivnějšího Fischera, tak ten sice bagatelizoval dopad výprodeje rizikových aktiv na americkou ekonomiku, ale jedním dechem dodal, že ještě nižší míra nezaměstnanosti a ještě vyšší inflace jí neublíží. Sečteno a podtrženo, pokud by Fischer & spol. chtěli dát světu signál, že FOMC se chystá 16. března zvýšit úrokové sazby, tak to neučinili. Neboli viděno či spíše vyslyšeno čistě z rétoriky vedení Fedu se zdá varianta, že by FOMC zvýšil v březnu opět úroky, jako krajně nepravděpodobná a to i za předpokladu, že by únorové statistiky z amerického trhu práce byly excelentní.

Nakonec si nechme Donalda Trumpa a jeho již třetí vítězství v amerických primárkách – tentokrát v Nevadě. Trumpovo postavení mezi republikánskými kandidáty se zdá být před Velkým úterý (1.3.) neotřesitelné a trhy by se pomalu měly začít smiřovat s myšlenkou, že Amerika asi uvidí prezidentský souboj Trump-Clintonová. Voliči se možná již škodolibě těší na jejich vzájemné televizní debaty, ale těžko říci, zdali je to pro americkou ekonomiku dobrá zpráva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).