Hlavní navigace

Online Půjčka bez papírů. Bez pošty, bez kurýra, bez pobočky

29. 4. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Půjčí vám peníze a do 15 minut vám přistanou na účet v jiné bance. Novinka míří na klienty České spořitelny i na její konkurenci.

Drtivá většina tradičních bank a značkových poskytovatelů spotřebitelských úvěrů umí sjednat půjčku online. Jenže výraz online pro každou společnost znamená něco jiného. Zatímco pro jednu je to jen kanál, jehož prostřednictvím odejde tzv. lead na zákaznické centrum či pobočku, kde se zaměstnanec firmy spojí s žadatelem, pro jinou společnost je online sjednání doprovázeno nezbytnou návštěvou pobočky, kurýra, nebo aspoň zaslání vytištěných dokumentů poštou. Toto tradiční přemýšlení chce narušit Česká spořitelna s novým úvěrovým produktem s názvem Půjčka bez papírů.

Ukázka webového rozhraní sjednání Půjčky bez papírů od České spořitelny
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Ukázka webového rozhraní sjednání Půjčky bez papírů od České spořitelny

Striktně online

Půjčku bez papírů můžete požádat výhradně online, tj. nedostanete ji na pobočce ani neuvidíte nabídku v internetovém bankovnictví (pro klienty ČS). Půjčka je dostupná pro všechny zájemce, tj. i ne-klienty ČS. Pokud přesto účet u Spořky máte, výhodou bude, že vás Spořka zná, takže si snáz porovná data, která u vás má, s daty, která na web napíšete.

Parametry Půjčky bez papírů
Minimální částka 20 000 Kč
Maximální částka 200 000 Kč
Úroková sazba 8,80 % p.a. – 16 % p.a.
Poplatek za schválení 0 Kč
Měsíční poplatek 0 Kč
Účet v ČS podmínkou ne
Způsob platby Inkasem z účtu

K samotné žádosti si musíte připravit i další podklady. Budete potřebovat:

České mobilní číslo – přijde na něj ověřovací SMS.

Český občanský průkaz vydaný od roku 2005. Půjčka je jen pro občany ČR a české rezidenty.

Osobní účet v jedné z pěti tuzemských bank KB, RB, MMB (GE), ČSOB, ČS. Účet musí být vedený na vaše jméno. Musí na něj chodit vaše příjmy z níže vybraných zdrojů (níže). Z tohoto účtu se bude následně automaticky inkasovat vaše měsíční splátka. Připravuje se i podpora Equa bank.

Elektronický výpis ve formátu PDF (pokud nemáte účet v ČS).

Dostatečný příjem. ČS pro tento úvěrový produkt uznává příjmy pouze ze zaměstnání, důchod a rodičovský příspěvek, resp. příspěvek v mateřství. OSVČ mají smůlu.

Omezení na pět bank

Česká spořitelna novou Půjčku bez papírů poskytuje pouze stávajícím klientům pěti bank, tj. zmiňovaná Česká spořitelna, ČSOB, Moneta Money Bank (bývalá GE Money Bank), Komerční banka a Raiffeisenbank. Výhledově přibude Equa bank.

To omezení je z praktického důvodu. V těchto bankách má účet společnost Impresto s.r.o. ovládaná společností TRASK HOLDING a.s. Posledně jmenovaná je dvorním dodavatelem e-commerce řešení České spořitelny. Technicky to proto funguje tak, že při schválení Půjčky bez papírů vám na účet přijdou peníze od společnosti Impresto. Jedině tak je Česká spořitelna schopna a zaručit, že je dostanete do 15 minut.

15 minut, ale…

Přestože Spořka slibuje peníze do 15 minut od schválení, má to jedno „ale“. Jde o omezení v rámci vnitřních převodů konkurenčních bank. Komerční banka převody mezi účty v KB uzavře ve 20:30 hod. a pak platby fungují až ráno. ČSOB pošle platbu mezi účty ČSOB do 18. hodiny, poté druhý pracovní den. ČS a Raiffeisenbank fungují téměř nonstop, takže peníze vám přijdou i o víkendu nebo v noci.

Pravá onlajnová i se skóringem

Česká spořitelna se chlubí, že její půjčka je skutečně „onlinová“ a vše lze vyřídit bez nutnosti někam chodit nebo něco posílat. To ale neznamená, že si vás banka neověří. Ověření probíhá na několika úrovních.

SMS – vaše mobilní číslo bude ověřeno pomocí textové zprávy.

E-mail – přijde odkaz s kódem na registrační e-mail, ten zadáte do prohlížeče.

Sken dokladu totožnosti – vyfotíte nebo vyberete sken obou stran dokladu totožnosti a pomocí aplikace v mobilním prohlížeči telefonu jej vložíte do žádosti. Alternativně jej můžete nahrát z počítače.

Ověřovací platba – z účtu společnosti Impresto vám po schválení půjčky přijde obratem drobná ověřovací platba s variabilním symbolem – kódem. Kód z této platby zadáte do rozpracované smlouvy a tím ji „podepíšete“. Úvěrová smlouva je platná a peníze se odesílají.

Právě kvůli ověřovací platbě a rychlosti procesu je nutné, aby odesílatel peněz-půjčky a příjemce měli účty ve stejných bankách. V opačném případě by peníze došly až následující pracovní den.

Je však potřeba dodat, že před samotnou ověřovací platbou prochází vaše data ověřováním v úvěrových registrech společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Pokud neprojdete skóringem úvěrového registru a/nebo interním skóringem České spořitelny, půjčku samozřejmě nedostanete a k žádné ověřovací platbě již nedojde.

Ukázka webového rozhraní sjednání Půjčky bez papírů od České spořitelny
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Ukázka webového rozhraní sjednání Půjčky bez papírů od České spořitelny

Rychlost vs. úroková sazba

Online Půjčka bez papírů České spořitelny nabízí rychlé a jisté peníze za 15 minut (pokud projdete schválením). Na druhé straně úroková sazba je od 8,80 do 16 % p.a., tedy nižší a střední rozpětí. Pokud spěcháte na peníze a chcete mít jistotu, že je dostanete, je produkt České spořitelny dobrou volbou.

Ale pokud na ně nespěcháte a nemáte problém dojít na pobočku, poslat/doručit dokumenty či setkat se s kurýrem, vyplatí se vám podívat se i po konkurenci. Bez další hluboké analýzy jsme udělali srovnání čtyř dalších bank, kde se sami můžete přesvědčit, že nabídka ČS sice není špatná, ale jsou i lepší. Nabídky se výrazně liší podle výše půjčené částky a doby splatnosti.

dan_z_prijmu

Příklady garantovaných úrokových sazeb na půjčku 130 000 Kč/48 měsíců

Příklady spotřebitelských úvěrů
Banka/úvěrová společnost Produkt Výše úvěru Doba splácení Měsíční splátka RPSN
Air Bank Půjčka 130 000 Kč 48 měsíců 3331 Kč 7,13 % p.a. (banka odpustí 3 splátky)
Cetelem Online půjčka 130 000 Kč 48 měsíců 3167 Kč 8,18 % p.a.
Česká spořitelna Půjčka bez papírů 130 000 Kč 48 měsíců 3416 Kč 12,77 % p.a.
mBank mPůjčka 130 000 Kč 48 měsíců 3291 Kč 10,36 % p.a.

Příklady garantovaných úrokových sazeb na půjčku 200 000 Kč/72 měsíců

Banka/úvěrová společnost Produkt Výše úvěru Doba splácení Měsíční splátka RPSN
Air Bank Půjčka 200 000 Kč 72 měsíců 3771 Kč 7,13 % p.a. (banka odpustí 3 splátky)
Cetelem Online půjčka 200 000 Kč 72 měsíců 3899 Kč 12,56 % p.a.
Česká spořitelna Půjčka bez papírů 200 000 Kč 72 měsíců 3598 Kč 9,41 % p.a.
mBank mPůjčka 200 000 Kč 72 měsíců 3695 Kč 10,36 % p.a.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).