Hlavní navigace

Omezená aktivita na trzích může přinést zvýšenou volatilitu

David Navrátil

Čeká nás vánoční týden a tedy minimum údajů. Dá se čekat omezená aktivita na trzích a to může přinést zvýšenou volatilitu, která by mohla doznívat ještě příští týden.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní trhy

Makro data: Čeká nás vánoční týden, takže budeme mít minimum údajů a událostí a dá se také čekat omezená aktivita na trzích. To sebou také může přinést zvýšenou volatilitu, která by mohla doznívat ještě příští týden. V podstatě všechny makroekonomické údaje budou zveřejněny dnes a zítra a budou z USA. Dnes to budou osobní příjmy a výdaje, klíčové to údaje z hlediska růstu ekonomiky, protože přes dvě třetiny HDP tvoří právě osobní spotřeba, Navíc bude zveřejněn spolu s těmito údaji také PCE jádrový index, preferovaný inflační ukazatel Fedu, který může napovědět něco o riziku deflace v USA. Pokud by riziko deflace rostlo, mohlo by to Fed přinutit zastavit utahování měnové politiky a případně dokonce přejít k jejímu opětovnému uvolnění. Tato možnost je však momentálně spíše teoretická, podle prognóz s ní Fed rozhodně nepočítá. Zítra pak budou zveřejněny údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a mezi nimi objednávky kapitálové zboží očištěné o vojenskou a dopravní techniku, tedy proxy pro investiční aktivitu.

FX a FI: FOMC sice překvapil a zahájil utahování měnové politiky o něco dříve, než jsme si my a většina trhu mysleli, ale dolar na to prakticky nereagoval. Je to skutečně zajímavé a je to další z mnoha důkazů vrtkavosti tržní psychologie. Samozřejmě, že se lehko dá najít racionalizace iracionálního jednání, v tomto případě jsem četl zajímavé zdůvodnění „nereakce“ trhu: prý šlo jen o malý krok, který příliš nezmění situaci na trhu. Že jde sice o malý, ale jen první krok v celé řadě dalších a že ECB je stále v uvolňovacím módu asi není až tak podstatné. Navíc zlato zareagovalo „předpisově“ a kleslo pod psychologickou hladinu 1200 USD/o.z. Stále si myslíme, že trh z oceňování eura podle německé ekonomiky časem vystřízliví a kurz se pohne směrem k 1,30. Časování této události je ovšem bohužel je jako obvykle velmi obtížné a ž nemožné. Právě tento týden je svou nízkou likviditou příhodný pro větší výkyvy kurzu, ale ty se mohou na začátku příštího roku ukázat jako přechodné. Výnosy státních dluhopisů pokračovaly v driftu mírně nahoru, prostor pro další růst sice ještě je, ale pouze omezený, protože zahájení zvyšování sazeb v USA je s největší pravděpodobností ještě hodně daleko.

dan_z_prijmu

CEE region

 Makro data: Pokud jde o data, tak tento týden nebude (možná překvapivě) úplně prázdný. Pravda, nebude toho moc. Vedle maďarské obchodní bilance to bude jen nezaměstnanost a maloobchodní tržby v Polsku. Tržby by měly růst podobně jako v předchozím měsíci. Od nezaměstnanosti čekáme lehký růst v důsledku sezónnosti.

 FX a FI: Trh by měl být klidný, od koruny sice čekáme postupné posilování (viz komentář k investičnímu doporučení níže), ale tento týden se s velkou pravděpodobností nic z toho neodehraje.

Našli jste v článku chybu?