Hlavní navigace

Olympiáda skončila - zítřejší HDP ukáže, že Evropu od recese neuchránila

13. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Londýnská olympiáda skončila. Otázka, zdali šlo z čistě podnikatelského pohledu o přínosné akce, se bude jistě ještě nějaký ten týden dopočítávat.

Z makroekonomického pohledu již nyní víme, že ani fotbalové Euro (jež se konalo ve východní Evropě) ani londýnská olympiáda západní Evropu od recese neuchránily. Desetinky navíc, které k polskému a britskému HDP přidalo budování infrastruktury před Eurem a olympiádou nemohly ochránit západní Evropu od trápení, které podstupují předlužené ekonomiky eurozóny. Konec konců právě to by měl potvrdit výsledek HDP eurozóny za druhé čtvrtletí, který zítra zveřejní Eurostat, a jenž zřejmě ukáže na to, že výkon měnové unie dále klesá.

Jestliže ani fotbalové Euro a ani olympiáda nedokáží postavit na nohy churavějící západoevropské ekonomiky, pak nelze zapomínat na to, že svůj symbolický význam pro západní Evropu mít mohly. 

Může jít o více než nepodstatné připomenutí toho, že země jako Španělsko, Itálie či Velká Británie sice ekonomicky stále trpí, to ale neznamená, že nedokáží stále dominovat v oblastech (např. sportu), kde jsou tradičně považovány za velmoci. Ať již svou účastí ve finále fotbalového Eura (Španělsko a Itálie) či svými 29 zlatými medailemi (Velká Británie) nám tyto velké vyspělé země dokazují, že disponují velkou zásobou kvalitního lidského kapitálu, který minimálně v jistých oblastech dokáží velmi efektivně využít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).