Hlavní navigace

Okurková sezóna se zatím nekoná

Ondřej Semera

Dnešní obchodní den je ovlivněn řadou zveřejněných makrodat. První várku obstarala v poslední době velmi sledovaná data ohledně PMI v průmyslu z Číny. Dle čínských úřadů bylo PMI za červen na 51 bodech, tedy jak předpovídaly odhady. Dle HSBC, která je vnímána jako důvěryhodnější zdroj, o desetinu zaostalo (50,7 vs. odhad 50,8). Jelikož se jedná o nejlepší čísla v letošním roce, evropské trhy odstartovaly v zeleném.

Následovala PMI z průmyslu v eurozóně a její nejdůležitější ekonomice Německu. Ani zde se však větší překvapení nekonalo a výsledky byly téměř v souladu s odhady. Obchodování v USA zatím dokazuje, že v tomto období, kdy nevisí ve vzduchu žádná vážnější potenciální hrozba, takováto data pro růst trhů dostačují.

V 16:30 CET se německý index DAX pohybuje na úrovni 9.850 bodů (+0,24 %) a americký S&P 500 poblíž hranice 1.970 bodů (+0,54 %), čímž vytváří nová historická maxima. Daří se technologickému indexu NASDAQ, který dnes přidává více než 1 %. S přihlédnutím k současné náladě na trzích předpokládám na čas prázdnin období pozvolného růstu a postupného utváření nových maxim nejen v USA, ale i na německém DAXu.

Pražský index PX dnes těsně uhájil psychologickou hranici 1.000 bodů. Obchodování zakončil na hodnotě 1.000,22 bodů (-0,89 %). Nejvíce klesajícím titulem byl ČEZ (574 CZK, –5,12 %). Zde se však projevil fakt, že se dnes obchodoval první den bez nároku na dividendu, která byla valnou hromadou odhlasována ve výši 40 CZK. Pokud tuto informaci zahrneme, akcie ČEZu připisují 1,59 %. Nejvíce rostoucím titulem naopak byla Komerční banka (4 680 CZK, +1,52 %).

Našli jste v článku chybu?