Hlavní navigace

OKD ukončí těžbu v dole Paskov. Mělo by to mít dobrý vliv na ziskovost

4. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
OKD rozhodlo o ukončení těžby na Dole Paskov do konce letošního roku, což znamená o rok dříve oproti původnímu plánu. Z pohledu ziskovosti to analytici hodnotí pozitivně.

Hlavní události

ČEZ investoval více jak miliardu korun do nových chladících věží.

OKD uzavře Důl Paskov o rok dříve a plánuje vyšší těžbu uhlí oproti prosincovému výhledu.

Západoevropské akciové indexy by měly otevřít růstem.

Dnes nás čeká nejdůležitější statistika tohoto týdne, a to údaje z amerického trhu práce.

Výsledková sezóna se blíží svému konci i v Evropě. Dnes reportuje pouze pár menších firem.

Société Générale snížila doporučení na držet pro tři firmy: finskou rafinérku Neste, španělskou Banco Popular a tureckou Garanti Bank. 

Obchodování na zámořských trzích

Převážně za podpory energetických titulů americké burzy včera zakončily v plusu. Index S&P 500 si ze včerejší seance odnesl zisk ve výši 0,4 %, když energetický sektor přidal 1,3 %. S odstupem následovaly finanční tituly a akcie průmyslových podniků (+0,6 %). Dnes se bude hlavní pozornost soustředit na americký trh práce. Zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou je dle nás v nejbližších měsících nepravděpodobné, i pokud by dnešní čísla výrazně překonala očekávání trhu. V takovém případě by akcie mohly pokračovat v růstu.

Nálada na asijských trzích se nesla spíše v optimistickém duchu, když většina burz končí tento týden v zisku. Přesto nebyly nijak výrazné, přes jedno procento se dostal pouze hongkongský index a čínský CSI 300. U ostatních trhů jsme zaznamenali zisky do půl procenta. V mírné ztrátě dnes zavřely akcie v Jižní Koreji.

ČEZ

Mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk uvedl, že v elektrárně testují první část odolnějších chladících věží, které dokážou lépe odolávat zemětřesení, vichru a jiným extrémním povětrnostním podmínkám. Celkově jde o investici přes jednu miliardu korun.

skoleni_20_9

NWR

OKD rozhodlo o ukončení těžby na Dole Paskov do konce letošního roku, což znamená o rok dříve oproti původnímu plánu. O práci by mělo přijít až 345 kmenových zaměstnanců, respektive až tisícovka pracovníků dodavatelských firem, tedy pokles o 10 %, resp. 30 %. Kolik bude odchod zaměstnanců stát, je zatím v jednání. Odboráři požadují až 12násobek mzdy podle počtu odpracovaných hodin, výkonný ředitel OKD Antonín Klimša uvádí, že se odchod bude řídit zákoníkem práce a kolektivní smlouvou, což znamená šestinásobek odchodného podle odpracovaných hodin. OKD mimo to zároveň oproti svému prosincovému výhledu navýšilo předpokládaný objem těžby uhlí pro letošní rok na 7,1 Mt, což je 0,5 Mt více.

Dřívější uzavření Dolu Paskov hodnotíme z pohledu budoucí ziskovosti firmy pozitivně. Navýšení produkce za stávajících cen uhlí je však diskutabilní.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).