Hlavní navigace

OECD vyzývá k uvolnění měnové politiky. A co z toho?

Luboš Mokráš

OECD výrazně snížila očekávaný růst světové ekonomiky – zejména kvůli krizi v EMU. Vyzvala centrální banky k uvolnění měnové politiky. Co když už je uvolněná a bez efektu na ekonomiku?

Doba čtení: 2 minuty

Ústavní soud ponechal v platnosti reformní zákony na které podali stížnost opoziční poslanci. Rozhodnutí ústavního soudu mírně sníží politickou nejistotu, ale nemělo by mít znatelný dopad na finanční trhy. 

Maďarská centrální banka (NBH) v souladu s očekáváním snížila úrokové sazby o 0,25% na 6,00%. Předpokládám další pokles sazeb, pokud to umožní sentiment na trhu (jinak řečeno pokud nebude pod přílišným tlakem forint). Sazby by mohly klesat i v případě, že se bude inflace držet nad 3% i v příštím roce, protože NBH očekává, že se pod 3% (tedy do jejího cílového pásma) dostane v roce 2014. Snížení sazeb bylo podle guvernéra Szimora schváleno těsnou většinou (pravděpodobně 4:3), alternativou bylo ponechání sazeb beze změny. Pro příští rok je naším hlavním scénářem pokles sazeb o 25bp. každé čtvrtletí. Rizika jsou jednoznačně k pomalejšímu růstu sazeb (externí inflační šoky od komodit, problémy v jednání s MMF, tlaky proti forintu). 

OECD výrazně snížila očekávaný růst světové ekonomiky jak v letošním, tak v příštím roce. Důvodem je především dluhová krize v EMU a její dopady na evropské ekonomiky. Organizace vyzývá centrální banky, aby v případě neschopnosti politiků řešit situaci dále uvolnily měnovou politiku – řečnické otázka: A co z toho? Není uvolněná už víc než dost bez podstatnějšího efektu pro reálnou ekonomiku? (tedy samozřejmě kromě toho, že zachování stability finančního sytému, o které se centrální banky v podstatné míře zasloužily, velmi pravděpodobně zabránilo ekonomické katastrofě). OECD nyní čeká růst světového HDP o 2,9% letos (minule 3,4%) a o 3,4% příští rok (minule 4,2%). Podle OECD čeká eurozónu dvouletá kontrakce ekonomiky, recesí by mohly projít i Spojené státy, pokud se jim nepodaří vyřešit rozpočtový sráz. OECD také varuje, že stále nepominulo riziko rozpadu eurozóny. Konkrétně se obává negativního vlivu divergence podmínek pro financování. 

Růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA překvapil pozitivně – po očištění o dopravní techniku rostly o 1,5% a bez očištění stagnovaly – u obou se čekal pokles. Nejpozitivnější je růst objednávek kapitálového zboží očištěných o dopravní a vojenskou techniku o 1,7% po několika měsících poklesu. Důležité a pozitivní je to proto, že jde o proxy pro investice a že podle všeho konečně zlepšení stavu ekonomiky dorazilo i sem. Pokud se podaří vyřešit rozpočtový sráz mělo by to investice dále povzbudit. 

dan_z_prijmu

V USA pokračovalo také zlepšování spotřebitelské důvěry, index Conference Board rostl na 73,7. Zlepšila se očekávání budoucího vývoje, hodnocení aktuální situace bylo stabilní. Růst spotřebitelské důvěry zvyšuje šance na dobrý průběh předvánoční nákupní sezóny a tedy udržení růstu spotřeby domácností, která je pro americkou ekonomiku klíčová. 

Podle Case-Schilerova indexu a indexu asociace FHFA pokračovaly v růstu ceny nemovitostí v USA. Růst je velmi důležitý pro ekonomiku, protože zmírňuje řadu nepříznivých dopadů hypoteční krize. 

Našli jste v článku chybu?