Hlavní navigace

Odstávka dukovanských bloků znamená ztrátu 10 milionů.

16. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Šéf ČEZ uvedl, že odstávky dukovanských bloků představují denní ztrátu na zisku zhruba 10 mil. Kč. Výhled čistého zisku na letošní rok ponechal beze změny.

Poslanecká sněmovna schválila protikuřácký zákon. Tripartita čtyřmiliardový požadavek NWR nepodpořila. Západoevropské akciové indexy by měly zahájit smíšeně. Nejočekávanější událost několika týdnů nazpět je tady, když americká centrální banka rozhoduje o změnách v nastavení dosavadní měnové politiky. Z makrodat si pozornost zaslouží průmyslová výroba v USA nebo dílčí statistiky z trhu nemovitostí, na evropském kontinentu to budou především předstihové indikátory PMI a spotřebitelská inflace. Analytici Société Générale snížili doporučení na prodat pro akcie britského těžaře komodit Anglo American a naopak zvýšili na koupit pro polského distributora elektřiny Tauron.

Obchodování na zámořských trzích

Akciovým burzám se včera dařilo, výjimkou nebyly ani ty americké. Index S&P 500 za podpory všech sektorů vzrostl o 1,1 %. Nejvíce se dařilo energetickým a finančním titulům, které posílily o 2,9 %, resp. 2,4 %. O zájmu nakupovat akcie svědčí i zobchodaný objem, který byl o zhruba 12 % vyšší ve srovnání s průměrem za poslední tři měsíce. Nákupní nálada se přesunula i na asijské trhy, které nezahálely a navázaly na růst v Evropě a USA. Nejvyšších zisků dosahovaly akcie v Japonsku, kde si Nikkei 225 polepšil o vysokých 2,6 %. Téměř 2,5 % si ale připsala i australská burza, k dvouprocentní hranici se přiblížil jihokorejský index. Klíčovou události dnešního dne je zasedání americké centrální banky. Trhy počítají se 78% pravděpodobností, že Fed dnes zvýší úrokové sazby. Důležité budou doprovodné komentáře Janet Yellen a její postoj k dalšímu zpřísňování měnové politiky. Zejména na tento proslov budou reagovat i trhy.

ČEZ

CEO Daniel Beneš uvedl, že odstavení dukovanských reaktorů představuje denní ztrátu na zisku zhruba ve výši 10 mil. CZK. Přesto ale uvedl, že odstávky nebudou mít vliv na dividendu z letošního roku a čistý zisk by měl dosáhnout cílované úrovně 27 mld. CZK. Ohledně OKD uvedl, že ČEZ využívá pouze 10 % produkce uhlí společnosti (20 % energetického uhlí) a není dle něj příliš logické, aby ČEZ zvažoval nákup aktiv OKD. Cena akcií dosáhla na své 10leté minimum, nicméně komentář Daniela Beneše by mohl trhy přesvědčit, že ČEZ i přes současné problémy vyplatí vysokou dividendu. My očekáváme, že z letošního zisku bude rozdělena dividenda ve výši 40 Kč na akcii, což při současné ceně znamená téměř 10% dividendový výnos.

Tip do článku - účto fakturace duben

Philip Morris ČR

Poslanecká sněmovna včera schválila nový protikuřácký zákon. Ten bez jakýchkoliv výjimek zakazuje kouření v českých restauračních zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje pětiprocentní snížení spotřeby tabákových výrobků. Zákon musí schválit ještě senát a podepsat prezident. Přísnější regulace společně se zvyšováním spotřební daně z tabákových výrobků bude negativně působit na hospodářské výsledky firmy. V naší analýze s těmito omezení počítáme. Nový zákon s sebou může přinést i tlaky na pokles ceny akcií. Přesto bychom však nemuseli zaznamenat v této souvislosti její výraznější propad, když o nové regulaci se již diskutuje několik měsíců.

NWR

Společnost NWR žádá po státu další čtyři miliardy za udržení zaměstnanosti v podniku. Dohoda by ovšem byla platná jen do roku 2017 a jen za předpokladu, že výrazně neklesne cena uhlí na světových trzích. Všichni členové tripartity se však shodli, že nechtějí podporovat soukromou společnost dalšími dotacemi, a jejich primárním úkolem bude vyřešit situaci 13 tis. propuštěných zaměstnanců. Jednou z variant je provozovat i zdravé části OKD, kde náklady na těžbu nejsou vyšší než cena uhlí na trhu. V těchto šachtách by těžba mohla dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka trvat až do roku 2020.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).