Hlavní navigace

Odliv dividend srazil březnový běžný účet do hlubokého deficitu

Marek Dřímal

Běžný účet platební bilance v březnu překvapil vysokým schodkem 35,8 mld. CZK, když konsenzus trhu předpokládal naopak přebytek 9,5 mld. CZK.

Doba čtení: 2 minuty

V meziročním vyjádření se běžný účet zhoršil o výrazných 38,7 mld. CZK, za čímž stojí především odliv dividend.

Ve srovnání s naším očekáváním dopadla lépe bilance se zbožím, která na konci března uzavřela v přebytku 24,1 mld. CZK a v meziročním vyjádření se tak zlepšila o 3,5 mld. CZK. Bilance služeb vykázala přebytek 2,6 mld. CZK (-1,7 mld. CZK), což je zhruba v souladu s naším odhadem.

Březnové překvapení se tak koncentrovalo do bilance výnosů, která skončila v hlubokém pasivu 59,4 mld. CZK. To představuje prudké meziroční zhoršení o 38,8 mld. CZK. Důvodem je odliv dividend, který se letos koncentroval právě do březnové statistiky běžného účtu. Zatímco loni byly schodky bilance výnosů distribuovány relativně rovnoměrně, letos v únoru jsme se dočkali jen mírného deficitu v únoru a v březnu přišla náhlá korekce směrem dolů.

Do bilance běžného účtu v březnu negativně přispívaly i běžné převody se schodkem 3,2 mld. CZK (meziroční zhoršení o 1,7 mld. CZK), kde se podle ČNB promítlo saldo převodů z ČR do rozpočtu EU (-1,8 mld. CZK).

dan_z_prijmu

Březnový finanční účet platební bilance skončil ve vysokém přebytku 31,4 mld. CZK (meziroční nárůst o 30,2 mld. CZK) především díky výraznému aktivnímu saldu přímých investic (35,8 mld. CZK). Zde je patrný efekt reinvestovaných zisků (8,5 mld. CZK podle údajů ČNB). Meziročně se zlepšila také bilance portfoliových investic o 16,6 mld. CZK na +2,2 mld. CZK, což ČNB přičetla snížení investic českých rezidentů do zahraničních dluhopisů. To však bylo téměř vykompenzováno zhoršením ostatních investic o 14,6 mld. CZK y/y (schodek v letošním březnu –11,1 mld. CZK). Devizové rezervy se v konečném důsledku snížily o 5,1 mld. CZK.

Pozitivní trendy z loňského roku by však měly v platební bilanci letos pokračovat. Bilance zahraničního obchodu se zbožím a službami dle národní metodiky by měla dosáhnout rekordního přebytku, a to ve výši více než 210 mld. CZK. V kombinaci s mírným snížením schodku v bilanci výnosů by to mělo znamenat další zlepšení bilance běžného účtu. Jeho schodek by se letos měl dále snížit na námi předpokládaných –1,0 % HDP. Finanční účet podle našich odhadů bez problémů schodek na běžném účtu profinancuje.

Našli jste v článku chybu?