Hlavní navigace

Odhodlání centrálních bankéřů intervenovat korunu dočasně oslabilo

Jan Vejmělek

Koruna vstoupila do nového týdne na oslabující vlně. Způsobil ji zápis z posledního jednání centrální banky.

Doba čtení: 3 minuty

Koruna vstoupila do nového týdne na oslabující vlně, v celodenním hodnocení nakonec kurz významnější pohyb nezaznamenal.Během první hodiny dnešní seance kurz na mezibankovním trhu vystřelil z otevírací úrovně 25,98 CZK/EUR  až téměř k 26,08 CZK/EUR. Ještě během dopoledne se trend začal obracet a koruna postupně posílila až na dosah 25,85 CZK/EUR. V odpoledních hodinách se pak kurz stabilizoval kolem 25,95 CZK/EUR.

Za ranním oslabením české měny stálo zveřejnění zápisu z posledního jednání ČNB. Z něj vyplynulo, že několik členů bankovní rady chtělo okamžitě intervenovat proti koruně, aby se tak uvolnily měnové podmínky, když inflace zpomaluje a ekonomika se pokouší dostat z dlouhé recese. Mírně však převážil názor, že tendence podstřelování inflačního cíle má jen krátkodobý charakter a že nezbytnou podmínkou pro zahájení intervencí je riziko déletrvající deflace, které se nenaplňuje.

Problém české ekonomiky dostat se z recese potvrdila i dnes zveřejněná makroekonomická data. Květnový přebytek zahraničního obchodu ve výši 28,88 mld. CZK sice mírně překonal tržní konsensus a byl výrazně lepší než před rokem, pohled na strukturu ovšem ukazuje, že zlepšení bylo dosaženo nikoliv vyšší exportní aktivitou, ale naopak nižšími dovozy. Květnové vývozy byly meziměsíčně nižší o 1,3 % m/m, dovozy poklesly o 1,1 % m/m. V meziročním vyjádření jsou exporty níže o 0,8 %, importy se propadly o 3,7 % y/y. Klesající obrat zahraničního obchodu indikuje slabou domácí i zahraniční poptávku. Květnový výsledek průmyslové výroby se zaznamenaným růstem o 0,7 % m/m (SA) sice vypadá nadějně, z velké části se ovšem jedná o korekci dubnového poklesu. V meziročním vyjádření byl zaznamenán pokles o 2,2 % y/y a bohužel příliš povzbudivá není ani statistika nových objednávek. Jejich hodnota se v květnu snížila o 6,1 % y/y. Hlavním důvodem byl především propad objednávek ze zahraničí o 8,0 % y/y, zatímco domácí objednávky klesly o 2,3 % y/y. Jedná se zřejmě do určité míry o kompenzaci meziročního růstu nových objednávek v dubnu, ale na nižší objednávky ukazují bohužel i čísla z Německa.

Zítřek by měl přinést z pohledu české měny další ne příliš povzbudivá data. Pozornost hráčů na trhu bude směřovat zejména k červnové inflaci. Ta by měla potvrdit svůj dezinflační trend. Inflace půjde dále dolů. Zatímco průměrná loňská inflace dosáhla vysokých 3,3 %, od listopadu znatelně klesá na aktuálních květnových 1,3 % y/y, samozřejmě s pozitivním dopadem do reálných příjmů domácností a důvěry spotřebitelů. Za červen předpokládáme meziměsíční stagnaci spotřebitelských cen, což bude znamenat další zpomalení meziroční dynamiky na 1,2 % y/y. Trh čeká stagnaci na květnových 1,3 % y/y. Podstatné je, že prognóza ČNB pro červen ukazuje na 1,4 % y/y. Navíc očekáváme, že korigovaná inflace se bude nacházet hluboko v červených číslech (0,7 % y/y). To by mohlo ve světle z dnes zveřejněného zápisu z posledního jednání ČNB povzbudit spekulace na zvýšené riziko intervencí a tlačit kurz CZK/EUR ke slabším korunovým hodnotám.

dan_z_prijmu

Červnová čísla z trhu práce by měla být silně ovlivněna pozitivní sezónností, z pohledu finančních trhů se však nebude ve srovnání s inflačními daty jednat o významný kurzotovrný faktor. V červnu by měla míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu vzrůst po sezónním očištění o 0,08 pb na 7,80 %. Bez sezónního očištění by měl podíl nezaměstnaných osob stagnovat na 7,5 %, když důvodem pozitivního vlivu sezónnosti je pokračující náběh sezónních prací. V červnu je vůbec největší pozitivní sezónnost ze všech měsíců v roce, jelikož od července již na trh vstupují noví absolventi. Náš odhad je v souladu s tržním konsensem.

Na domácím dluhopisovém trhu dnes pokračovala prázdninová nálada, aktivita na trhu byla minimální, IRS i výnosy státních dluhopisů lehce klesly. Bez významnější odezvy tak zůstala zpráva ministra financí M. Kalouska, že ministerstvo sníží letošní hrubou výpůjční potřebu o 110 až 140 mld. CZK, což by mělo vést i ke snížení státního dluhu. Zároveň byla zveřejněna potřeba financování pro třetí čtvrtletí, kde se plánuje emise ve výši 40 mld. CZK.

Našli jste v článku chybu?