Hlavní navigace

Odhodlání centrálních bankéřů intervenovat korunu dočasně oslabilo

9. 7. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Koruna vstoupila do nového týdne na oslabující vlně, v celodenním hodnocení nakonec kurz významnější pohyb nezaznamenal.

Během první hodiny včerejší seance kurz na mezibankovním trhu vystřelil z otevírací úrovně 25,98 CZK/EUR  až téměř k 26,08 CZK/EUR. Ještě během dopoledne se trend začal obracet a koruna postupně posílila až na dosah 25,85 CZK/EUR. V odpoledních hodinách se pak kurz stabilizoval kolem 25,95 CZK/EUR.
právy a události

Sentix důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v červenci snížila na –12,6 bodu z červnových –11,6 bodu. Trh přitom čekal mírné zlepšení na –11,4 bodu.

Německý vývoz spadl v květnu o 2,4 % m/m (SA), což představovalo nejhorší výsledek od konce roku 2009. Dovozy naopak překvapily silným růstem o 1,7 % m/m. Přebytek zahraničního obchodu se tak výrazně zúžil na 13,1 mld. EUR z dubnových vzestupně revidovaných 18,0 mld. EUR. ● Německá průmyslová výroba v květnu klesla o 1,0 % m/m, zatímco trh čekal její snížení pouze o 0,5 % m/m. V meziročním vyjádření byl v květnu též zaznamenán pokles o 1,0 % y/y, v dubnu to byl přitom růst o 0,9 % y/y.

Česká průmyslová výroba v květnu klesla o 2,2 % y/y, když ještě v dubnu byla o 0,5 % y/y výše. Trh čekal květnový pokles o 2,0 % y/y. ● Stavební výroba prohloubila svůj meziroční propad z dubnových –11,4 % y/y na –15,5 % y/y v květnu. ● Zahraniční obchod vykázal v květnu přebytek 28,8 mld. CZK po dubnových revidovaných 34,6 mld. CZK. Tržní konsensus ukazoval na přebytek ve výši 29,3 mld. CZK. Vývozy byly meziročně nižší o 0,8 % y/y, dovozy se propadly o 3,7 % y/y. ● Ministr financí M. Kalousek uvedl, že ministerstvo sníží letošní hrubou výpůjční potřebu o 110 až 140 mld. CZK.

Euro na úvod korigovalo ztráty z konce předchozího týdne

Společné evropské měně se na úvod týdne dařilo, když kurz opatrně šplhal z ranních kotací kolem 1,2820 USD/EUR směrem k 1,2880 USD/EUR. Pohyb tak nebyl nijak výrazný a spíše se jednalo o korekci výrazného posílení dolaru z druhé poloviny minulého týdne.

Včera zveřejněné fundamenty pro silnější euro nesvědčí. Naplnily se obavy, že po pátečním zklamání květnových podnikových objednávek z Německa zklame i včera zveřejněná průmyslová výroba za květen. Slábnoucí poptávku po německých exportech pak potvrdila čísla zahraničního obchodu, kde byl za květen zaznamenán meziměsíčně nejvýraznější pokles vývozů od prosince 2009. Dobrou zprávou zejména pro zbytek eurozóny je sílící domácí poptávka v Německu, což se projevuje ve zvýšených dovozech.

Dnešek bude na čerstvé ekonomické indikátory chudý. Z Evropy se nedočkáme vůbec ničeho, ze Spojených států pak červnového indikátoru důvěry mezi malopodnikateli. Tady se ovšem očekává další zlepšení, což by mělo potvrdit rozevírající se nůžky mezi evropskou a americkou ekonomikou. A to by měl měnový kurz reflektovat.

Odhodlání centrálních bankéřů intervenovat korunu dočasně oslabilo

Za včerejším ranním oslabením české měny stálo zveřejnění zápisu z posledního jednání ČNB. Z něj vyplynulo, že několik členů bankovní rady chtělo okamžitě intervenovat proti koruně, aby se tak uvolnily měnové podmínky, když inflace zpomaluje a ekonomika se pokouší dostat z dlouhé recese. Mírně však převážil názor, že tendence podstřelování inflačního cíle má jen krátkodobý charakter a že nezbytnou podmínkou pro zahájení intervencí je riziko déletrvající deflace, které se nenaplňuje.

Problém české ekonomiky dostat se z recese potvrdila i včera zveřejněná makroekonomická data. Květnový přebytek zahraničního obchodu ve výši 28,8 mld. CZK sice mírně překonal tržní konsensus a byl výrazně lepší než před rokem, pohled na strukturu ovšem ukazuje, že zlepšení bylo dosaženo nikoliv vyšší exportní aktivitou, ale naopak nižšími dovozy. Květnové vývozy byly meziměsíčně nižší o 1,3 % m/m, dovozy poklesly o 1,1 % m/m. V meziročním vyjádření jsou exporty níže o 0,8 %, importy se propadly o 3,7 % y/y. Klesající obrat zahraničního obchodu indikuje slabou domácí i zahraniční poptávku. Květnový výsledek průmyslové výroby se zaznamenaným růstem o 0,7 % m/m (SA) sice vypadá nadějně, z velké části se ovšem jedná o korekci dubnového poklesu. V meziročním vyjádření byl zaznamenán pokles o 2,2 % y/y a bohužel příliš povzbudivá není ani statistika nových objednávek. Jejich hodnota se v květnu snížila o 6,1 % y/y. Hlavním důvodem byl především propad objednávek ze zahraničí o 8,0 % y/y, zatímco domácí objednávky klesly o 2,3 % y/y. Jedná se zřejmě do určité míry o kompenzaci meziročního růstu nových objednávek v dubnu, ale na nižší objednávky ukazují bohužel i čísla z Německa.

Dnešek by měl přinést z pohledu české měny další ne příliš povzbudivá data. Pozornost hráčů na trhu bude směřovat zejména k červnové inflaci. Ta by měla potvrdit svůj dezinflační trend. Inflace půjde dále dolů. Zatímco průměrná loňská inflace dosáhla vysokých 3,3 %, od listopadu znatelně klesá na aktuálních květnových 1,3 % y/y, samozřejmě s pozitivním dopadem do reálných příjmů domácností a důvěry spotřebitelů. Za červen předpokládáme meziměsíční stagnaci spotřebitelských cen, což bude znamenat další zpomalení meziroční dynamiky na 1,2 % y/y. Trh čeká stagnaci na květnových 1,3 % y/y. Podstatné je, že prognóza ČNB pro červen ukazuje na 1,4 % y/y. Navíc očekáváme, že korigovaná inflace se bude nacházet hluboko v červených číslech (0,7 % y/y). To by mohlo ve světle včera zveřejněného zápisu z posledního jednání ČNB povzbudit spekulace na zvýšené riziko intervencí a tlačit kurz CZK/EUR ke slabším korunovým hodnotám.

Červnová čísla z trhu práce by měla být silně ovlivněna pozitivní sezónností, z pohledu finančních trhů se však nebude ve srovnání s inflačními daty jednat o významný kurzotovrný faktor. V červnu by měla míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu vzrůst po sezónním očištění o 0,08 pb na 7,80 %. Bez sezónního očištění by měl podíl nezaměstnaných osob stagnovat na 7,5 %, když důvodem pozitivního vlivu sezónnosti je pokračující náběh sezónních prací. V červnu je vůbec největší pozitivní sezónnost ze všech měsíců v roce, jelikož od července již na trh vstupují noví absolventi. Náš odhad je v souladu s tržním konsensem.

Na domácím dluhopisovém trhu včera pokračovala prázdninová nálada, aktivita na trhu byla minimální, IRS i výnosy státních dluhopisů lehce klesly. Bez významnější odezvy tak zůstala zpráva ministra financí M. Kalouska, že ministerstvo sníží letošní hrubou výpůjční potřebu o 110 až 140 mld. CZK, což by mělo vést i ke snížení státního dluhu. Zároveň byla zveřejněna potřeba financování pro třetí čtvrtletí, kde se plánuje emise ve výši 40 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).