Hlavní navigace

Odhady výsledků: Pegas Nonwovens – přenosový mechanismus cen působil negativně

4. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Při odhadované produkci za první kvartál na stejné úrovni jako v loňském prvním kvartálu analytici očekávají mírný meziroční pokles tržeb o 2 % na úroveň 53,7 mil. EUR.

Očekávané výsledky hospodaření: Při odhadované produkci za první kvartál na stejné úrovni jako ve Q1 16 (tedy 26 tis. tun) očekáváme mírný meziroční pokles tržeb o 2 % na úroveň 53,7 mil. EUR. To je dáno vývojem cen polymerů, respektive přenosovým mechanismem ceny vstupů do koncových cen zákazníkům. Ty jsou kalkulovány na základě cen polymerů před 3 až 4 měsíci. Pro první kvartál to znamená období přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí předchozího roku. Konkrétně byly tedy průměrné ceny polymerů v měsících září a říjnu loňského roku meziročně nižší, což se projevilo na nižších koncových cenách pro zákazníky.

Meziroční propad EBITDA však pro první čtvrtletí odhadujeme ještě hlubší, a to o 9 % na 10,6 mil. EUR. Za tím stojí rovněž přenosový mechanismus. Do nákladů Pegasu se aktuální ceny polymerů promítají rychleji, a to pouze s 1 až 2měsíčním zpožděním. Ceny vstupů s počátkem roku výrazně vzrostly, což tedy bude patrné již na reportovaných nákladech za první čtvrtletí. Na nižším provozním výsledku by se kromě toho měly podepsat i vyšší personální náklady.

skoleni_29_6

Čistý zisk bude mnohonásobně vyšší a měl by dosáhnout 3,4 mil. EUR. Velkou měrou je výrazný meziroční nárůst ovlivněn znatelně nižšími devizovými ztrátami a nižšími úrokovými náklady. Zároveň počítáme s téměř poloviční efektivní daňovou sazbou ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím.

Komentáře managementu: Neočekáváme nové zásadní informace od managementu. Ten bude případně komentovat pokračující vývoj v Jihoafrické republice či blížící se spuštění nové linky ve Znojmě. Zajímavější bude v polovině května návrh managementu ohledně držených vlastních akcií, o kterém se bude hlasovat na valné hromadě konané 15. června.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).