Hlavní navigace

Názory k článku Odhad nemovitosti vás může připravit o desítky tisíc. Jak se bránit?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 7. 2015 0:50

  wor (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  To je hezké, že už dosáhnou na Hypotéku i prodavačky a učitelé. Životní úroveň roste nezadržitelným tempem.

 • 28. 7. 2015 11:09

  Eva (neregistrovaný) ---.12.broadband4.iol.cz

  ano, zejména učitelům a prodavačkám stále roste životní úroveň. No hlavně, že máme tu lásku, když už ne pravdu.

 • 28. 7. 2015 12:21

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Copak učitelky, tam je pro začátek ještě šance že dostane smlouvu na nájemní byt od města. Takže nájem za celkem solidních podmínek. A učitelka = průměrně cca 3% nad průměrným platem, tam se ty učitelské platy už asi 20 let pohybují, což není vůbec zlé, takže se nechá něco ušetřit, spousta volného času, tak i postavit (klíčový problém je ovšem pozemek).

  Ale prodavačky, to je zlé. Tam z vlastního platu není šance na nic, než podnájem jednoho pokoje, či postel na ubytovně. No, však je to v superkvelbech samá Ukrajinka, pro místní tohle zaměstnání není ani k přežití a reprodukci.

 • 28. 7. 2015 8:31

  Petr (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Rezervační zálohu jsem jednou nesložil, přesně jak tady radíte a mojí moc chtěnou nemovitost mi realitní makléř po právu prodal. Takže když nemovitost chcete, tak rezervační dohody čtěte a nemovitost rezervujte!

 • 28. 7. 2015 11:17

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Jó, rezervační záloha. To znám.

  Prý kolik můžete přinést peněz? A kolik by to mělo být? Co nejvíce a v hotovosti. To je mám přinést v igelitce: Nó, ano. A co smlouva? To uděláme potom. Co když peníze v igelitce přinese i někdo jiný? Tak bude mít přednost ten, kdo přinese více.

  Kolega tu hloupost udělal, a přestože si jeho žena vymínila, že bude o tom zápis, a bude to vratné (písemně) v případě problémů, které kvůli neschopnosti realitky skutečně nastaly, a kupodivu realitka na to přistoupila, což vůbec není časté, tak peníze nevrátili. Tak se s nimi, s nejistým výsledkem, soudí.

  Ale každý svého štěstí strůjcem. Já jsem nikdy na tohle nepřistoupil, také "mi" realitník prodal. A co? Koupil jsem později jinde, a lépe.

  Kdepak, nejprve smlouva a ověření stavu, a teprve potom peníze. Solidní člověk na to přistoupí, od nesolidního tímto hned pryč. Člověk tímto s vysokou pravděpodobností odfiltruje nesolidní šmejd hned na začátku. Solidní prodávající ví, že jen idiot podepíše bianko šek, což složení zálohy bez odladění smlouvy je. A to říkám i z pohledu prodávajícího, žádné zálohy.

  Ostatně z pohledu prodávajícího: ten má s nemovitostí před prodejem náklady, platí fond oprav, energie, utíká mu nájem apod. A tu má podle tebe přijít realitka, nějaký čičmunda, zkásnout zálohu.... kterou si pokud kšeft nevyjde nechá. Prodávající, který má náklady, z té zálohy neuvidí na jejich pokrytí ani pětník. Realitka je vysmátá, protože jim je to buřt, záloha je obvykle ve výši provize, tak nač by se měli snažit. Což je další důvod, proč zálohu neplatit. A když, tak majiteli a jen ve výši nákladů, jakýsi "nájem".

  On A. L. je sice pitomec, většinou píše nesmysly, ale v tomhle má pravdu.

 • 28. 7. 2015 17:27

  ufzg (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  že by taková igelitková aukce? Nebo takzvané "otevírání igelitek"? Nebyla by praktičtější krabice od vína nebo od bot? Ta igelitka je průhledná, zvýrazní obsah a cestovat třeba tramvají s igelitkou mi příjde dost nepraktické a nebezpečné. Kolik bankovek se může vejít do takové igelitky? Metrický ústav by jí mohl zavést jako měrnou jednotku. Dovedu si představit někde v Zambezi (miliardová inflace denně) že černoch na tržnici řekne třeba: "Jó pane jeden chleba? To máme dvacettři igelitek" A pak třeba ta ekologičnost těch igelitek. Víte, aby se nerozpadla náhodou dřív někde s penězi po cestě než pohozená prázdná někde v lese.

 • 28. 7. 2015 18:05

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Inu, to jsou služby realitek, za které si říkají 3-5% z ceny nemovitosti. Prý svěřte se do rukou profesionálů. Dobrou realitku jsem ještě nepotkal, a to jsem už jednal s asi 50+ ti. Koupě i prodej. Celkem slušné jednání, ale i tak si to člověk musí ohlídat a zaplatit sám, tedy realitka nebrání obchodu, a i něco užitečného udělá, u každé tak 15-té.

  Právník, stavař a notář by vyšel na zlomek ceny za zcela jinou úroveň. Ale to je lidem líto platit.... Tedy ne že by neměli zájem, ale podívej se - za pivo....
  A já se vlastně ani nedivím. Na Mladé Frontě Babiš stále dokola běží neoznačená reklama na Bytecheck, Alison.... a to co tam hoši a děfčata předvádí, za to bych také nechtěl platit. Tam berou povědomí o "odborné" úrovni, a realitku berou jako nutné zlo.

 • 28. 7. 2015 9:18

  Paflik (neregistrovaný) ---.nemji.cz

  Tyhle rady jsou sice ve své podstatě správné, ale v praxi dost často obtížně realizovatelné. Každý si může do nemovitosti pozvat nezávislého poradce nebo třeba odborníka přes stavby, aby si ji náležitě proklepl, ale kdo někdy kupoval nemovitost v žádané lokalitě ví, že na to prostě není čas! Než si sjednáte 2. schůzku a seženete odhadce, bude dům nebo byt dost možná prodaný...

 • 28. 7. 2015 11:49

  Jan Slanina

  Když sháníte odborníka až poté, co se Vám nemovitost na první schůzce líbila, děláte něco špatně. Nic Vám přece nebrání si si odborníka najít ještě v době, kdy o nemovitosti teprve přemýšlíte, stejně jako nechat si udělat v bance předběžnou kalkulaci, a pak už jen domlouvat termíny.

  Ale jinak je to stejně úplně jedno. Pokud se jedná o opravdu výhodnou koupi (nemovitost prodávaná třeba za 3/4 obvyklé ceny), tak člověk, který kupuje na hypotéku, stejně nemá šanci. Je úplně jedno, jestli si odborníka opatříte nebo ne, protože prodat za hotové je vždycky jednodušší než na hypotéku, a při takovéto nabídce Vás někdo s hotovostí v ruce přeplatí.

  Takže se musíte smířit s méně výhodnými podmínkami, a tam už prostor pro jednání s odhadcem je.

  Osobně jsem viděl několik desítek nemovitostí. Asi pět z nich pro mne bylo opravdu zajímavých. Jednu jsem volal agentovi první týden, co byla vystavená, a agent mi ji neukázali s tím, že už mají kupce za hotové, který nemovitost ani vidět nechce. U jiné jsem první den po vystavení na netu mluvil s agentem, řekl jsem mu, že si musím termín prohlídky potvrdit s přítelkyní, a když jsem volal zpátky, tak už byl kupec za hotové. Ovšem obě byly za ty 3/4 obvyklé ceny, možná ještě levnější. S koupí na hypotéku bez šance. Další dvě se mi líbily, ovšem byly cca za obvyklou cenu, stihli jsme odhadce i všechna další cvičení, a ještě asi 14 dnů jsem tlačil na cenu, a pak teprve prodávající cukli (prý se našel někdo, kdo jim cenu zaplatil; jedna z nich byla chronologicky první). U páté jsem postupoval úplně stejně: hezky pomaloučku, kontrola architektem, odhad bankovním odhadcem, a teprve na základě těchto informací dojednat cenu, a vyšlo to.

  Ano, mohl jsem kývnout na původní nabídkovou cenu první nemovitosti, akorát bych nakonec zaplatil o polovinu víc, než jsem nakonec zaplatil. Pokud Vás tohle netrápí, Vaše volba....

 • 28. 7. 2015 12:31

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Poznámka:
  - Já jsem v bankách onu předběžnou kalkulaci zkoušel, nechat si předem sjednat úvěrový rámec na základě příjmů, limitu do výše xx% odhadní ceny dle bankovního odhadce atd. A nešlo to. Prý je nutno znát nemovitost, a kdesi cosi. Takže jsme skončili na úrovni orientačních webových kalkulaček.

  Ale jinak souhlasím. Jde to říci i jinak: pokud člověk chce nakoupit cokoli a za jakoukoli cenu, přistoupit na cokoli a riskovat kvůli špatným smlouvám od realitky, může mít nemovitost hned. Pokud chce něco lepšího, s dobrou smlouvou a za lepší cenu, mě to trvalo 1 a 1/2 roku.

 • 28. 7. 2015 12:37

  Jan Slanina

  Máte pravdu, některé banky bez nemovitosti neumějí postoupit dál. Některé to ale umějí (napadá mne GE Money Bank a Raiffeisenbank). A i pouhá kalkulace na úrovni webových kalkulaček jistou hodnotu má.

 • 28. 7. 2015 12:07

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  "ale kdo někdy kupoval nemovitost v žádané lokalitě ví, že na to prostě není čas! "
  Moment, žádaná lokalita = vyšší ceny, takže délka prodeje +- stejná jako v méně žádané lokalitě. Takže to by musel prodávat pod cenou, aby tam byly zástupy kupců, ale proč by to dělal? No, proč by to dělal? Proč? O důvod více k prověření před podpisem smlouvy.

  Hlavní je nenechat se vycukat a vybláznit. Pomáhal jsem kamarádce kupovat chalupu. Organizovala realitka, když jsme přišli jiní zájemci odcházeli, ty jsme viděli, další měli přijít, ty jsme nevidělli (oni i ti první mohli bát "kompars"). Nicméně asi opravdu těch zájemců bylo více, protože realitník už se neozval (také známka "solidnosti"), ale inzerovaná cena na webu začala růst, ve dvou krocích. nakonec o 25%. Dále jsme to nesledovali, bo to už byla cena mimo realitu. Asi za rok kamarádka náhodou natrefila na inzerát, kde se to stále prodávalo. Podle katastru stále stejný majitel. Asi se ti lidé naštvali za takové nesolidní jednání, a poslali je kam patří.
  Já sám natrefil na barák, který poté na webu visel 2,5 roku, a předtím jsem dohledal další 3/4 rok. A také honem honem.

  Takže v klidu, nenechat se vybláznit, jde často o celoživotní úspory.

 • 28. 7. 2015 13:23

  nick (neregistrovaný) ---.tsssro.cz

  Po mě Mbanka v Hradci Králové chtěla abych si zaplatil u nich doporučného odhadce (Ivo Bezdíček). Odhadl, že nově postavená nemovitost bez pozemku bude mít hodnotu 2 550 000Kč. Nabídku od několika stavebních firem jsem měl přibližně na 4 500 000Kč včetně DPH. Takže bych potřeboval cca 176% hypotéku :-)
  Vyhozené 4000Kč za odhad.
  Raději bydlím v podnájmu, který mě stojí méně než by byly měsíční úroky bance. Stavět budu až si na to našetřím.

 • 28. 7. 2015 14:12

  Jan Slanina

  Možná Vás odhadce zachránil před vyhozením 4,5 milionu :-)
  Pořizovací cena a hodnota mnohdy nejsou to samé.
  Záměrně křiklavý příklad: o kolik více byste byl ochoten zaplatit za dům s koupelnami vyvedenými v mramoru s pozlacenými kohoutky? Přitom prodávajícího tyhle nesmysly stály neskutečné peníze.

 • 3. 8. 2015 10:28

  ass (neregistrovaný) 160.44.230.---

  Pane Slatina, v odhadu budou započítána cena i mramoru, tak i pozlacených kohoutků a za to dám ruku do ohně, ne jak vy naznačujete....

  Asi jste chtěl tímto příkladem spíše naznačit, když kohoutek koupíte v pařížské ulici nebo od vyrobce, tak v odhadu nebude cena při koupi v pařížské...

  Poenta, byla, že on chtěl hypotéku na pořizovací cenu ne na odhadní, což s vaším příkladem nesouvisí, protože i autokdyž při nákupu (a zde zázrakem banka půjčí) dám 1 mega, pak po převzetí má cenu o desítky tisíc menší...

 • 3. 8. 2015 10:41

  Jan Slanina

  V odhadu nepochybně budou zohledněny i pozlacené kohoutky a mramorové obklady. Obvykle se tomu říká "nadstandardní vnitřní provedení". Ovšem jejich vliv na obvyklou cenu nemovitosti bude ve srovnání s náklady, které na ně byly vynaloženy, velmi malý. Jestli kupujete na Pařížské nebo u výrobce, jistě hraje taky roli.

  Nemovitost není auto. Její cenu určuje v prvé řadě lokalita. Klidně se může stát, že odhadní (obvyklá) cena bude vyšší než cena pořizovací, třeba pokud se Vám povede vyhmátnout jeden z posledních volných pozemků v lokalitě, a levně na něm postavíte. Rovněž jsou lidé, kteří jsou ochotni zaplatit prémii za to, že koupí již dokončený nový dům místo toho, aby kupovali pozemek a stavěli či kupovali starý a rekonstruovali.

  Ovšem u aut i u nemovitostí platí, že neobvyklá a nadstandardní přání mají obvyklou cenu výrazně nižší než obvyklá a standardní. Když budete chtít ferrari s růžovou karosérií a zelenými sedačkami, zaplatíte víc než za červenou karosérii a černé sedačky. Leasingovka nebo bazar ho ale ocení mnohem méně (dost možná ho nevezmou vůbec, protože se budou obávat, že bude neprodejné, tedy obvyklá cena blízká nule).

 • 29. 7. 2015 9:57

  Karel N. (neregistrovaný) 193.86.28.---

  Musím nesouhlasit s tím, že by do celého procesu měl vstupovat hypoteční specialita. Pokud myslíte specialisty z "nezávislých" poradenských center. Při zařizování hypotéky jsem narazil snad na ty největší nedouky v ČR. Nakonec jsem si to musel všechno oběhat sám. A samozřejmě jsem měl nůž na krku, kvůli podpisu rezervačky. Nejrychlejší a nejvýhodnější byla Equa. Dokonce mi i proplatila odhad. Rozhodně doporučuji řešit hypo na přímo. Ne, přes "mantáky", kteří jsou asertivní a sebevědomí, ale to je bohužel vše!!!

 • 29. 7. 2015 17:53

  GeM (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jaký má potom smysl taková rezervační smlouva, pokud od ní může bez sankce kupující odstoupit? Prodávající má blokovanou nemovitost, kupující si po měsíci najde náhodou jinou nemovitost levněji a od smlouvy odstoupí bez sankce. Prodávající ztratil měsíc a navíc mu mohli utéct další zájemci. Je to absolutní nesmysl. Logicky si má zájemce před podpisem rezervační nebo kupní smlouvy zjistit zda a jestli dosáhne na hypotéku. Poté podepisuje.

 • 23. 6. 2017 2:30

  Julie (neregistrovaný) 2a02:8109:a080:----:----:----:----:----

  Davejte prosim pozor na odhadce z Prahy!
  Jmenuje se EVZEN MORAVEC (Praha 6)

  Podrazil nas ve velmi napjate situaci kdy se nam ted' konci rezervace bytu a museli jsme kvuli neuveritelnym podminkam ze strany Equabank pozadat rychle o hypoteku v Raiffeisenbance. Podle senamu odhadcu obvolavali jsme vsichni postupne, nikdo nemel cas a jenom tenhle pan (ted’ se nedivim proc) ho prave mel.
  Rychle vyhotoveni odhadu nam sice slibil, ale furt nezvedaval mobil, neodpovidal na email a telefonicky odpovidal abnormalne malo a rychle. Na toto neseriozni chovani jsme nedali bohuzel pozor. Predbezna verze odhadu nebyla zaslana mejlem.

  Pri vyzvedavani jen predal zalepenou obalku a zmizel se slovy "Omlouvam se, mam navstevu". Kdyz jsem pote obalku otevrela, bylo tam jenom jedno vyhotoveni odhadu, zadna faktura za sluzby a podhodnoceni ceny bytu o 100tis.Kc. Pricemz tuto castku budeme muset ted' uhradit ze svych krom dalsich 20% vlastnich zdroju a dani z koupi nemovistosi. Se vsem vsudy nam to dela peknou a necekanou castku (kolem 1mln).
  Byt se nam libi a navic kvuli miminku ktere se ma narodit za nekolik tydnu nemame moc navybranou.. Neni cas na vyhledavani jineho bytu, navic muze propadnout rezervace ve vysi 152tis.
  Pracuje tenhle "odhadce" pro vice bank, jak vim pro RB, Hypotecni banku a nejake dalsi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).