Hlavní navigace

Oči investorů budou v tomto týdnu hledět na zasedání ECB

5. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Statistiky z amerického trhu práce přinesly na první pohled zklamání, nicméně naopak nahoru byly revidovány údaje za předchozí měsíc.

Hlavní události

ČEZ spustil druhý blok jaderné elektrárny v Temelíně.

Západoevropské akcie by měly vstoupit do nového týdne mírným růstem.

Kalendář amerických makroekonomických ukazatelů pro dnešek nic nenabízí. I v celém tomto týdnu se ničeho zajímavého nedočkáme. V eurozóně bude dnes zveřejněn index PMI ze sféry služeb. V následujících dnech to pak budou údaje o průmyslové výrobě, největší pozornost si ale vyslouží čtvrteční zasedání ECB.

Analytici Société Générale snížili doporučení na prodat pro akcie francouzského zpracovatele hliníku Constellium.

Obchodování na zámořských trzích

Statistiky z amerického trhu práce přinesly na první pohled zklamání, nicméně naopak nahoru byly revidovány údaje za předchozí měsíc. Údaje ale zřejmě nepřimějí americkou centrální banku, aby na svém zářijovém zasedání zvedla úrokové sazby. To podpořilo sentiment na trzích a poslalo akciové trhy výše. Index S&P 500 tak v pátek za růstu všech hlavních sektorů přidal 0,4 %, za celý týden si pak připsal zisk ve výši půl procenta.

Chuť po investicích do akcií se přesunula i do asijskopacifického regionu. Přes jedno procento posilují akcie v Hongkongu, Jižní Koreji nebo Austrálii. Japonské akcie vlivem zpevňujícího jenu v posledních třech hodinách obchodování ztratily část svých zisků, i tak ale index Nikkei 225 zakončil v plusu, a to 0,7 %.

skoleni_29_6

Důležitou událostí v tomto týdnu bude zasedání Evropské centrální banky. Ta zřejmě na svém čtvrtečním jednání prodlouží program kvantitativního uvolňování. Podle našeho názoru to bude o šest měsíců, a to do září 2017.

ČEZ

Personál v jaderné elektrárně v Temelíně o víkendu nastartoval druhý blok, který by měl začít dodávat elektřinu do distribuční sítě v tomto týdnu. Reaktor měl být spuštěn již minulý čtvrtek, zdržení bylo způsobeno opravou pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny. V Temelíně již více jak týden stojí první blok, který byl plánovaně odstaven kvůli výměně paliva.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).