Hlavní navigace

Objem zářijových intervencí ČNB nejvyšší od loňského srpna

8. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Objem intervencí České národní banky dosáhl v září téměř sto miliard korun. Jedná se o největší číslo od loňského srpna.

Objem intervencí České národní banky dosáhl v září 3,69 miliard eur (téměř sto miliard korun). Jedná se o největší číslo od loňského srpna, kdy ČNB skoupila 3,7 miliardy eur (101 miliard korun).

Zájem spekulantů o nákup korun v září výrazně vzrostl, protože se přiblížil konec kurzového závazku ČNB. Zvýšily se tak sázky na posílení koruny např. v ročním horizontu, což se promítlo ve zdražení koruny vůči euru na forwardovém trhu. V důsledku ale musela centrální banka více intervenovat, protože spekulace se často promítají i na tzv. spotovém trhu, kde právě ČNB brání posílení koruny pod úroveň 27 CZK/EUR.

skoleni_4_3

Exportérům zároveň zdražilo kurzové zajištění. A důsledkem zářijového vzestupu spekulativní aktivity a intervencí ČNB byl i propad výnosů českých dluhopisů s krátkými splatnostmi. Na českém trhu totiž opět chybí eura (ty skupuje centrální banka do svých rezerv), a za jejich poskytnutí na český trh tak investoři dostávají výrazné prémie. Za nově nabyté koruny tito investoři kupují především krátkodobé české dluhopisy, což se promítá ve výrazném nárůstu poptávky a v propadu výnosů. České výnosy se tak v říjnu dostaly dokonce pod úroveň těch švýcarských a staly se nejnižšími na světě.

Ještě v první polovině října byla spekulativní aktivita vysoká, což bylo vidět na dalším posilování koruny na forwardovém trhu. Od poloviny minulého měsíce se ale situace podle všeho uklidnila. Přesto se v dalších měsících můžeme dočkat dalšího růstu intervencí ČNB – blížící se konec kurzového závazku bude nadále spekulativní kapitál přitahovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).