Hlavní navigace

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by měly dále podpořit dolar

26. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Trhy ve Velké Británii a USA byly v pondělí zavřené, obchodní aktivita byla proto velmi nízká. Z hlavních ekonomik navíc nebyly zveřejněny ani žádné ekonomické indikátory.

Zprávy a události

Důvěra v českou ekonomiku se v květnu zvýšila na 10,4 bodu oproti dubnovým 10 bodům. Důvodem bylo zlepšení nálady podnikatelů (z 11,9 bodu na 12,7 bodu), naopak hodnocení ekonomické situace mezi spotřebiteli se mírně snížilo (z 2,0 bodu na 1,3 bodu).

Kurz USD/EUR opět pod 1,10

Dolar proti společné evropské měně nakonec posílil o půl procenta, když se kurz dostal pod úroveň 1,10 USD/EUR. Dolaru zřejmě prospělo vyjádření členky Fedu Lorrety Mester, podle které je čas pro brzké zvýšení sazeb americké centrální banky kvůli zrychlující inflaci a dobré situaci na trhu práce.

Dnes se z USA dočkáme důležitého indikátoru objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za duben. Konsenzus trhu očekává jejich pokles a zároveň mírný růst objednávek očištěných o volatilní složku dopravních prostředků. Očekávání SG jsou výrazně optimističtější (růst očištěných objednávek o celé jedno procento). Pokud se předpověď SG vyplní, dolar by mohl pokračovat v posilování, které zahájil minulý týden po údajích z amerického trhu nemovitostí. Zotavení amerických dat totiž nahrává dřívějšímu zvyšování sazeb Fedu, jak už naznačila Loretta Mester z Clevelandského Fedu.

Důvěra v ekonomiku vzrostla, koruna posílila

Úvod týdne byl v regionu ve znamení vyšší volatility, protože na většině hlavních trhů se kvůli svátku neobchodovalo (to se ve střední Evropě týkalo i Maďarska). Výraznější pohyb na trzích tak mohly způsobit obyčejné klientské objednávky; kalendář ekonomických událostí byl navíc s výjimkou českého konjunkturálního průzkumu, který mohl domácí měnu podpořit, prakticky prázdný. Česká koruna si ve výsledku proti euru polepšila o tři desetiny procenta, když se odpoledne její kurz ustálil na úrovni 27,33 CZK/EUR. Zlotý proti společné evropské měně prudce oslabil během pondělního asijského obchodování, ale během dne tyto ztráty umazal, když uzavřel na 4,10 PLN/EUR. Forint si při mizivé likviditě připsal mírné ztráty.

Celková důvěra v českou ekonomiku se v květnu letos poprvé zvýšila. Vzrostla totiž z dubnových 10 bodů na 10,4 bodu díky zvýšení důvěry mezi podnikateli, a to v odvětví průmyslu, obchodu a především služeb. Naopak nálada mezi spotřebiteli pokračovala v poklesu. Oproti dubnu se snížila o 0,7 bodu na 1,3 bodu, nejmenší hodnotu od loňského listopadu. Pokles spotřebitelské důvěry je poměrně překvapivý, protože se děje navzdory prudkému růstu ekonomiky, poklesu nezaměstnanosti, nižším cenám ropy (alespoň meziročně) a pohonných hmot a expanzivní fiskální politice vlády. Tyto faktory by mohly vývoj důvěry spotřebitelů v následujících měsících zvrátit. Celková nálada v ekonomice je ale v souladu s pokračujícím ekonomickým oživením.

Dnes bude hlavní událostí v regionu CEE zasedání maďarské centrální banky (MNB). Konsenzus trhu předpokládá další snížení základní měnověpolitické sazby o 15 bb na 1,65 % v souladu s obnovenou snahou MNB popohnat inflaci a podpořit ekonomiku. V České republice bude kalendář prázdný, a proto neočekáváme výraznější pohyby na trhu koruny s eurem.

Česká swapová výnosová křivka se včera nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).