Hlavní navigace

Obchodování v USA začalo optimisticky, ale po hodině se trhy dostaly do záporných hodnot.

4. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hlavní akciové indexy zakončily obchodování následovně: S&P 500 –0,47%, Dow Jones IA –0,46% a Nasdaq –0,27%.

Po jednodenní pauze se opět objevily nové informace o tzv. fiskálním útesu. Republikáni ve Sněmově reprezentantů odmítli Obamův návrh na zvýšení daní, naopak navrhují zastropování daní pro bohaté a snížení výdajů na zdravotnictví. To se ovšem jistě nesetká s pozitivním ohlasem u demokratů, proto „útesová“ debata ještě zdaleka nekončí.

Negativní reakce začíná být vidět i na chování amerických firem, které kvůli daňové nejistotě odkládají investice, což bude negativně působit na tvorbu pracovních míst i ekonomickou aktivitu. S blížícím se koncem kalendářního roku se pravděpodobně budou diskuze zintenzivňovat, nicméně žádný finální termín stanoven není. Některé daňové změny totiž mohou platit i retroaktivně, proto se diskuze pravděpodobně přesune i do roku 2013.

Řecko včera spustilo odkup vlastních dluhů. Nabídka na odkup vlastních dluhopisů za cenu 32% – 34% nominálu je platná do pátku 7. prosince. Ministři financí tuto akci na snížení řeckého zadlužení podporují a vyjádřili plnou důvěru, že se Řecku podaří odkoupit dluh za celý plánovaný objem 10 mld EUR. Původní navrhovaná cena byla 28% nominálu, nicméně dle četných názorů by se pravděpodobně za tuto cenu nepodařilo odkoupit za celých 10 mld EUR, proto včera došlo k úpravě podmínek. Úspěch aukce je důležitý pro vytyčený restrukturalizační plán.

Australská centrální banka přistoupila ke snížení úrokových sazeb o 25 bp na 3%. Důvodem je zejména snaha o oslabení australského dolaru, který podkopává konkurenceschopnost tamních exportérů. Aktuální výše sazeb vyrovnala rekord z roku 2009 a je na 50-letém minimu.

Deutsche Post dnes ráno oznámila emisi dluhopisů ve výši 2 mld EUR, když 1 mld EUR jsou konvertibilní dluhopisy. Ty mohou být po 5 letech přeměněny na akcie a došlo by tak k ředění s negativním dopadem na cenu akcie. Firma chce prostředky získat pro posílení penzijních plánů a vylepšit tak provozní cash flow.

skoleni_13_10

Dnes očekáváme:

Z důležitých ukazatelů dnes očekáváme pouze ukazatel průmyslové aktivity ISM New York v 15:45.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).