Hlavní navigace

Obchodování v regionu bez výraznějšího trendu

13. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ani dnes obchodování s českou korunou nepřineslo žádná velká překvapení. Po celý den zůstávala převážně v úzkém pásmu 27,515–27,540 CZK/EUR. Největší ztráty během dne utrpěl maďarský forint, který se z ranních hodnot okolo 309 HUF/EUR vyšplhal až na 313, aby den uzavřel poblíž úrovně 311 HUF/EUR.

V regionu nás zítra čekají údaje o vývoji českého, maďarského a polského HDP za poslední čtvrtletí loňského roku, přičemž v Maďarsku a Polsku bude zveřejněna i lednová inflace. HDP v Česku vzrostl v Q4 podle našeho odhadu o 0,6 % q/q, na což poukazuje jak růst průmyslové produkce, tak růst maloobchodních tržeb. Pozitivní impuls by také mělo přinést předzásobení tabákovými výrobky kvůli vyšší spotřební dani platné od počátku letošního roku. Česká národní banka očekává růst HDP v posledním čtvrtletí o 0,9 % q/q, zatímco trh předpokládá růst pouze o 0,6 % q/q. Z tohoto důvodu je zde spíše prostor pro to, aby koruna na zveřejněná data reagovala oslabením, obzvlášť pokud by HDP byl ještě nižší, než trh čeká.

HDP v Maďarsku by měl vykázat růst ve výši 0,3 % q/q, přičemž lednová inflace by měla podle očekávání trhu poklesnout na 0,2 % y/y. To otevírá prostor pro další snížení úrokových sazeb na příštím zasedání centrální banky (18. února), tentokrát pravděpodobně pouze o 10bb na 2,75 %. Možnosti forintu vzpamatovat se z dvouletých minim, na která se propadl kvůli výprodejům na rozvíjejících se trzích, jsou tak limitované.

Účto_tip_změny21

Polská ekonomika by za poslední kvartál měla vykázat růst ve výši 0,8 % q/q, zatímco lednová inflace by měla meziročně vzrůst na 0,8 %, z prosincových 0,7 % y/y. To by opět mohlo pomoci zlotému, který během dnešního obchodování mírně ztrácel.

Česká výnosová křivka dnes snížila svůj sklon, když na svém krátkém konci poklesla o 3bb, zatímco dlouhý konec ztratil 5bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).