Hlavní navigace

Obchodování na asijských trzích pomáhá i těm evropským

Marek Hatlapatka

Asijským indexům se paradoxně daří proto, že čínským průmyslovým firmám klesají zisky. Zvyšuje to totiž pravděpodobnost zásahu čínské vlády nebo centrální banky.

Doba čtení: 2 minuty

Ačkoliv se to možná mnoha investorům nezdá, americké indexy za posledních osm dní sedmkrát klesly. Poklesy jsou nicméně spíše symbolické (index S&P 500 kumulovaně za zmíněných 8 dní –2,2%), i když v posledních dvou obchodních dnech se přece jen zvětšily. Situaci vnímáme jako nevyhnutelné vybírání zisků, které zatím nemá parametry větší korekce, na niž mnoho investorů čeká.

V Asii byl sentiment zpočátku podobně nepříznivý, jako předtím v Evropě a USA, v druhé polovině obchodování nicméně indexy vyskočily do jasně kladných hodnot, paradoxně i díky horším ziskům čínských průmyslových firem. Ty oživily spekulace o možném dalším zásahu čínské vlády/centrální banky s cílem podpořit hospodářský růst v této zemi. Optimismus přiživily i spekulace trhu o tom, že čínská centrální banka v tomto týdnu „nasypala“ na peněžní trhy 365 mld. yuanů, což by byla největší týdenní injekce v historii. Kromě toho se šéf těžařského gigantu BHP Billiton na konferenci v čínském Dalianu prohlásil, že předpokládá mírné oživení růstu čínské ekonomiky v příštích měsících. V dlouhodobějším horizontu byl poměrně optimistický z pohledu spotřeby železné rudy v Číně kvůli pokračující urbanizaci země.

A o něco optimističtější tón obchodování z Asie se projevuje i při otevření evropských trhů. Německý index DAX začíná růstem o 0,4%. Výnos 10-letých španělských bondů se včera poprvé za poslední 3 týdny dostal opět nad hranici 6%, pod tlakem je především kvůli nejistotě spojené s dnes plánovaným zveřejněním nových rozpočtových úsporných opatření španělské vlády.

Dnes očekáváme:

V Německu bude zveřejněná míra nezaměstnanosti za září (předběžné číslo, 9:55). V eurozóně jsou na programu indexy ekonomické a spotřebitelské důvěry (11:00).

V USA je na programu druhá, závěrečná revize HDP za 2Q2012 (14:30). Dále se dočkáme objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oboje v 14:30) a rozjednaných prodejů domů (16:00).

dan_z_prijmu

Na dluhopisovém trhu v Evropě bude činná především Itálie, která má na 11:00 naplánovánu aukci pětiletých a desetiletých bondů v celkovém objemu až 7 mld. EUR.

Španělská vláda dnes představí nový plán rozpočtových škrtů a dalších opatření ke snížení deficitu.

Našli jste v článku chybu?