Hlavní navigace

Obchodování na asijských trzích pomáhá i těm evropským

27. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Asijským indexům se paradoxně daří proto, že čínským průmyslovým firmám klesají zisky. Zvyšuje to totiž pravděpodobnost zásahu čínské vlády nebo centrální banky.

Ačkoliv se to možná mnoha investorům nezdá, americké indexy za posledních osm dní sedmkrát klesly. Poklesy jsou nicméně spíše symbolické (index S&P 500 kumulovaně za zmíněných 8 dní –2,2%), i když v posledních dvou obchodních dnech se přece jen zvětšily. Situaci vnímáme jako nevyhnutelné vybírání zisků, které zatím nemá parametry větší korekce, na niž mnoho investorů čeká.

V Asii byl sentiment zpočátku podobně nepříznivý, jako předtím v Evropě a USA, v druhé polovině obchodování nicméně indexy vyskočily do jasně kladných hodnot, paradoxně i díky horším ziskům čínských průmyslových firem. Ty oživily spekulace o možném dalším zásahu čínské vlády/centrální banky s cílem podpořit hospodářský růst v této zemi. Optimismus přiživily i spekulace trhu o tom, že čínská centrální banka v tomto týdnu „nasypala“ na peněžní trhy 365 mld. yuanů, což by byla největší týdenní injekce v historii. Kromě toho se šéf těžařského gigantu BHP Billiton na konferenci v čínském Dalianu prohlásil, že předpokládá mírné oživení růstu čínské ekonomiky v příštích měsících. V dlouhodobějším horizontu byl poměrně optimistický z pohledu spotřeby železné rudy v Číně kvůli pokračující urbanizaci země.

A o něco optimističtější tón obchodování z Asie se projevuje i při otevření evropských trhů. Německý index DAX začíná růstem o 0,4%. Výnos 10-letých španělských bondů se včera poprvé za poslední 3 týdny dostal opět nad hranici 6%, pod tlakem je především kvůli nejistotě spojené s dnes plánovaným zveřejněním nových rozpočtových úsporných opatření španělské vlády.

Dnes očekáváme:

V Německu bude zveřejněná míra nezaměstnanosti za září (předběžné číslo, 9:55). V eurozóně jsou na programu indexy ekonomické a spotřebitelské důvěry (11:00).

V USA je na programu druhá, závěrečná revize HDP za 2Q2012 (14:30). Dále se dočkáme objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oboje v 14:30) a rozjednaných prodejů domů (16:00).

skoleni_13_10

Na dluhopisovém trhu v Evropě bude činná především Itálie, která má na 11:00 naplánovánu aukci pětiletých a desetiletých bondů v celkovém objemu až 7 mld. EUR.

Španělská vláda dnes představí nový plán rozpočtových škrtů a dalších opatření ke snížení deficitu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).