Hlavní navigace

Obchodníci jsou i v dubnu k nezastavení

8. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Situace mezi maloobchodníky (bez motorových vozidel) je lepší než před měsícem. A pokud se ohlédneme o rok zpět, nelze prodeje opět ohodnotit jinak než pozitivně.

Situace mezi maloobchodníky (bez motorových vozidel) je lepší než před měsícem. A pokud se ohlédneme o rok zpět, nelze prodeje opět ohodnotit jinak než pozitivně. V meziročním srovnání si totiž maloobchod polepšil o 6,0 %, což odpovídá meziměsíčnímu růstu ve výši 0,8 %. Průměrná hrubá měsíční mzda se v nominálním vyjádření za první čtvrtletí zvýšila o 2,2 % na 25 306 Kč. Medián, tedy mzda prostředního zaměstnance, přidala oproti loňsku 2,1 %. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Stále dobrou kondici maloobchodního prodeje potvrzuje jeho meziroční růst o 6,0 %. Velikonoce se v letošním roce uskutečnily již první týden v dubnu a Češi se proto s největší pravděpodobností předzásobili jídlem a pitím částečně již o měsíc dříve. Loňská silnější příprava na příchozí koledníky tak přispěla ke zpomalení meziročního růstu prodeje potravin na 3,8 %.

Příprava na světový šampionát v hokeji, který se uskutečnil v první polovině května, již netáhla maloobchodní tržby prodejců elektroniky v takové míře jako v přechozích měsících. Hokejoví fanoušci, kteří netoužili být přímo „v kotli“ a chtěli si vychutnat sportovní zážitky například z obývacího pokoje, nemířili do obchodů s elektronikou tak často. V meziročním srovnání se maloobchodní prodeje s televizory, počítači a dalším mobilním zařízením zvýšily pouze o
9,2 %, když ještě v předchozím měsíci převyšoval tento růst úroveň 20 %. Nicméně lze předpokládat, že se jedná pouze o krátkodobý propad v trendech dvojciferného růstu prodejů tohoto sortimentu.

Velikonoční svátky jsou spojeny nejen s plnými jídelními stoly, ale také s prodlouženým víkendem. Toho zajisté někteří Češi využili a vyrazili na výlet, z čehož se radovali i majitelé čerpacích stanic. Přestože nejsou ceny benzínu na stojanech již zdaleka pod hranicí 30 Kč, Češi natankovali o 7,6 % více pohonných hmot než v předchozím roce, což je oproti březnu pouze kosmetické zpomalení růstu.

Duben představoval přelomový měsíc v obměně šatníku. Obchodníci s oděvy a obuví se tak po delší době konečně dočkali, když se zájem o jejich kousky zvýšil meziročně o 8,4 %. Téměř stejná výše růstu maloobchodního prodeje byla zaznamenána i u prodejců s motorovými vozidly, včetně obchodu, oprav a údržby motocyklů. V meziročním srovnání zde maloobchod vzrostl o 8,0 %. Nicméně ještě v březnu se auta prodávaly téměř dvakrát více.

Růst mezd ve srovnání s velmi dobrou kondicí české ekonomiky mírně zaostává. V prvním čtvrtletí letošního roku se průměrná hrubá měsíční mzda meziročně zvýšila o 552 Kč na 25 306 Kč. Tomuto nominálnímu růstu ve výši 2,2 % odpovídal reálný růst 2,1 %, protože cenová hladina se téměř nezměnila.

Rostoucí úspěchy automobilových prodejců šly první tři měsíce roku ruku v ruce s jejich finančním ohodnocením. Zaměstnanci ve velkoobchodě a maloobchodě (včetně oprav a údržby motorových vozidel) se mohli těšit z jednoho z nejvyšších růstů nominální mzdy napříč odvětvími, a to konkrétně o 3,5 %. Průměrně tak tito zaměstnanci našli na svých výplatních páskách finanční ohodnocení ve výši 23 707 Kč. Naopak v oblastech, kde se již dlouhodobě průměrná mzda nachází v blízkosti částky 50 000 Kč, došlo k meziročnímu poklesu. Mzdy zaměstnanců v informačních a komunikačních činnostech nominálně poklesly o 0,6 % a u zaměstnanců v peněžnictví a pojišťovnictví dokonce o 2,4 %.

FIN21

Z regionálního hlediska se nominální mzdy meziročně zvýšily ve všech krajích. Nicméně na průměrnou mzdu (25 306 Kč) si mohli teoreticky šáhnout pouze zaměstnanci v Praze a ve Středočeském kraji. Daleko k průměru ovšem neměli ani pracovníci v Jihomoravském kraji, kterým k dosažení průměrné mzdy chybělo necelých 500 Kč, a také v Plzeňském kraji, kde se od průměru vzdalovali o méně než 900 Kč.

Veškeré aspekty vývoje české ekonomiky naznačují, že situace by měla být v letošním roce v České republice jen a jen lepší. Lehkou vadou na kráse je právě relativně pomalý nominální růst mezd, což není v současné době problém, kterému by čelila pouze česká ekonomika. Pokud ale ekonomické oživení bude dále prorůstat do ostatních sfér ekonomiky, růst průměrné mzdy v budoucnu náležitě zrychlí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).