Hlavní navigace

Obavy z výsledku britského referenda dál sráží burzy

14. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Hlavní americké akciové indexy včera navázaly na propad evropských burz a i většina asijských indexů v nočním obchodování pokračovala v poklesu. Společným jmenovatelem jsou obavy z výsledku britského referenda.

Hlavní události

Představenstvo Unipetrolu zamítlo návrh na výplatu dividendy ve výši 15 Kč na akcii.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít pokračováním poklesu.

Z makroekonomických ukazatelů bude dnes zveřejněna například průmyslová výroba v eurozóně, v USA pak bude pozornost směřovat na maloobchodní tržby.

Dnes začíná dvoudenní zasedání americké centrální banky, zvýšení úrokových sazeb se neočekává.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké akciové indexy včera navázaly na propad evropských burz, byť jejich ztráty nakonec dosáhly jen necelého procenta. V červených číslech skončily všechny sektory, nejvíce průmyslové a technologické tituly. Raketový růst naopak zaznamenaly akcie sociální sítě LinkedIn (+47 %) díky nabídce na převzetí společností Microsoft (-2,6 %) za 26 mld. USD.

Většina asijských indexů v nočním obchodování pokračovala v poklesu, když společným jmenovatelem jsou rozšiřující se obavy z výsledku britského referenda. Několik průzkumů totiž naznačuje převahu zastánců opuštění Evropské unie. Kontinentální index MSCI Asia Pacific tak klesl již počtvrté v řadě. Japonské indexy odepsaly zhruba procento, čínské burzy naopak nepatrně posilují, když kupci spoléhají na brzké zařazení pevninských titulů do benchmarků MSCI.

dan_z_prijmu

Unipetrol

Podle agentury Bloomberg včera představenstvo Unipetrolu zamítlo návrh minoritního akcionáře Paulinino na výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 15 Kč na akcii. Firma již dříve navrhla dividendu pouze 5,52 Kč na akcii. O dividendě se bude hlasovat příští týden na valné hromadě.

Podle našeho názoru trh počítá se schválením původního návrhu (5,52 Kč na akcii). Prosazení vyšší dividendy by bylo pozitivní zprávou pro cenu akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).