Hlavní navigace

Obavy o řecký osud znovu oslabují euro

22. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společná evropská měna i v úterních dopoledních hodinách pokračovala v mírném oslabování. Za nepříznivým vývojem stály hlavně obavy o dalším osudu řeckých dluhů.

Americké prodeje stávajících nemovitostí by opět měly vykázat růst

Zprávy a události

Německý ZEW index hodnotící současnou situaci v dubnu vyskočil z 55,1 bodu na 70,2 bodu. Trhy čekaly pouze mírný růst na 56,5 bodu. Index hodnotící očekávání doznal mírného zhoršení, když se snížil na 53,3 bodu. Analytici čekali mírný růst na 55,3 bodu. 

Index ZEW v eurozóně v dubnu mírně vzrostl z 62,4 bodů na 64,8 bodu. Poměr dluhu k HDP v zemích měnové unie v roce 2014 vzrostl o jeden procentní bod na 91,9 %.

Maďarská centrální banka v souladu s očekáváním snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 15 bb na 1,80 %. 

Obavy o řecký osud znovu oslabují euro

Společná evropská měna i v úterních dopoledních hodinách pokračovala v mírném oslabování. Za nepříznivým vývojem stály hlavně obavy o dalším osudu řeckých dluhů. Tentokrát do diskuze přispěla Evropská centrální banka. Podle agentury Reuters připravuje návrh na zvýšení zástavy, kterou bude požadovat, aby pokračovala v nouzovém financování řeckým bankám. Takový krok by vytvořil další tlak na řecký bankovní sektor, který se již nyní potýká s odlivem depozit, a tím zvyšoval pravděpodobnost řeckého vystoupení z Evropské měnové unie. Nicméně odpoledne společná evropská měna své ztráty smazala a dnes otevírá svou evropskou seanci na přibližně stejných hodnotách jako včera okolo hladiny 1,074 USD/EUR.

Včerejší zveřejnění německého ZEW indexu přineslo smíšené výsledky. Na jedné straně je velmi příznivou zprávou nečekaný růst hodnocení současných podmínek. Na druhé straně složka hodnotící očekávání po šesti měsících růstu mírně poklesla a nyní ukazuje na udržitelnější růstové úrovně pro druhý kvartál letošního roku.      

V USA dnes budou zveřejněny údaje o prodejích stávajících rezidenčních nemovitostí. Ty by v březnu měly meziměsíčně přidat 2,2 % a tím se dostat na nejvyšší úroveň od prosince loňského roku. V eurozóně by se dubnová spotřebitelská důvěra měla mírně vylepšit z 3,7 bodu na –3,2 bodu.

Středoevropské měny si vzaly oddechový čas

Kurz domácí měny proti euru se včera pohyboval ve velmi těsném koridoru pěti haléřů mezi 27,40 a 27,45 CZK/EUR. Polský zlotý pokračoval v mírném posilování, když přidal přibližně čtyři desetiny procenta. Maďarský forint se i přes snížení klíčové sazby Maďarské národní banky obchodoval ve velmi úzkém pásmu okolo 298 HUF/EUR.

Maďarská centrální banka včera rozhodla o dalším snížení své klíčové úrokové sazby o 15 bb na 1,80 %. Jedná se o druhé snížení úrokových sazeb v obnoveném cyklu uvolňování měnových podmínek. Podle stratégů SG bude tento cyklus pokračovat snižováním po 10 bb až na 1,50 %. Centrální banka tím bude bojovat proti „druhotným efektům snižujících se cen komodit“, které se přelévají do jádrové inflace. Navíc snižováním sazeb bude chránit forint před přílišným posilováním.   

Česká swapová výnosová křivka se v úterý posunula mírně nahoru, na delším konci se jednalo o pohyb o dva bazické body a na kratším konci pouze o jeden.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).